Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan izjavio je za „Hurijet njuz“ da ne veruje da je puč 15. jula poslednji pokušaj da se njegova vlada zbaci sa vlasti. On se zakleo da će preduzeti dalje korake protiv Fetulahističke terorističke organizacije (FETO), koju pre svega optužuje za pokušaj svrgavanja vlasti, uprkos svojoj nedavnoj izjavi da je Fetulah Gulen samo „pijun“ većih sila, dok je Vlada Turske direktno optužila američku vojsku i obaveštajnu službu za organizovanje puča.
„Superiorni um se nemilosrdno igra“, izjavio je Erdogan na konferenciji za medije u Istambulu. „Ne verujem da je pokušaj puča završen. Nećemo malaksati.“
Turski predsednik takođe je umanjio priču da mu je život bio u opasnosti tokom propalog pokušaja prevrata, kada je avion kojim su upravljali pobunjenici na puškomet pratio njegov avion. Pobunjenici su morali da prizemlje svoj avion i sipaju gorivo. Erdogan smatra da lovci F-16 nisu imali bombe da napadnu njegov avion.
Erdogan je pohvalio medije i narod Turske koji su ustali protiv pučista i rekao da je poslednja kap koja je prelila čašu i ugušila puč bila kada su turske vlasti bacile 12 bombi na vazdušnu bazu Akinči u Ankari, koja je služila kao glavni štab antivladinih snaga.
Nakon neuspelog prevrata turske vlasti su uhapsile više od 15.000 i otpustile gotovo 10.000 ljudi iz svih sektora državnih službi, uključujući predavače, sudije, obične činovnike koji su navodnu kovali zaveru sa Fetulahističkom terorističkom organizacijom. Erdogan je nagovestio da bi želeo da vrati smrtnu kaznu i kazni one koji su trenutno u pritvoru govoreći: „Zašto bih ih zadržao?“.
Ponašanje turskih vlasti nakon puča dovelo je do velikog raskola između Ankare i Zapada, pri čemu su zvaničnici Turske konstantno optuživali američke generale za učešće u prevratu ili stavljanje na stranu pobunjenika, dok su državni tužioci i mediji od CIA i FBI napravili vreću za udaranje, za koje smatraju da su obučavali „guleniste“.
Brisel je takođe značajno ohladneo prema zahtevima Ankare za ukidanje viznog režima i da Turska ubrzano prođe proceduru pristupanja EU na osnovu neuspelog puča, ali nije otpisao Erdoganov režim iz razloga što mu je Ankara potrebna da reši rastuću migrantsku krizu u Evropi.