„Sudbina Sirije nalazi se u rukama Putina“, piše autor teksta.
Sve političke snage Nemačke priznaju potrebu za prevazilaženjem uzroka migrantske krize u Evropi, ali kada je došlo vreme za ispunjavanje obećanja, vlada Nemačke bila je nemoćna. Pritom, sada kada se zaoštrio vojni sukob u Siriji, političko rešenje je dalje nego ikad. Nakon pet godina građanskog rata nema jednostavnih rešenja, navodi autor teksta, i bilo kakav izlaz iz situacije je na ovaj ili onaj način vezan za Rusiju.
Zapad je dugo potcenjivao „volju za životom“ sirijskog predsednika Bašara el Asada i spremnost Rusije i Irana da mu pomognu. „U međuvremenu, sirijska strategija SAD i EU izgleda kao da se nadaju da ne može biti gore. Ili da će se susedne sirijske zemlje — Liban, Jordan i Turska — pobrinuti za izbeglice“, navodi se u materijalu.
U tekstu se razmatraju tri varijante razvoja dešavanja u Siriji.
U prvoj varijanti autor predlaže da Rusija dobije odrešene ruke, ali tada će na vlasti u Siriji ostati Bašar el Asad, sa čime se Zapad ne slaže.
Druga varijanta je da se čine „ustupci“: oslabiti antiruske sankcije, dozvoliti ruskoj vojsci da sačuva vojno-pomorsku bazu u Tartusu i vazdušnu bazu u Latakiji, a u zamenu za to Rusija bi prestala da podržava Asada. Međutim, novinar smatra da je malo verovatno da predsednik Rusije Vladimir Putin na to pristane.
Kao treća varijanta je da se Evropi predloži da računa na sirijske organe samoupravljanja. U pojedinim sirijskim regionima formirani su lokalni saveti koji autonomno upravljaju selima i manjim gradovima. Prema mišljenju „Špigla“ za njihovu egzistenciju potrebno je stvaranje zone zabrane letova iznad dela zemlje, sa čime se, ponovo, ne slaže Rusija.
Bilo kako bilo, sada ne postoje rešenja u kojima Rusija ne igra važnu ulogu, zaključuje autor članka.