Rusko Ministarstvo odbrane ponudilo je NATO-u da razmatra načine za smirivanje tenzija u Baltičkom regionu.
Rusija je predložila obaveštavanje svojih suseda o planiranim vojnim vežbama u regionu i razmatranje obaveznog korišćenja primopredajnika, uređaja koji emituje neidentifikovani signal kao odgovor na primljeni ispitivački signal.
Ruski vojni eksperti veruju da će predloženi koraci značajno smanjiti napetosti na nebu iznad Baltika, koje je nedavno bilo svedok značajnog porasta aktivnosti vojne avijacije i NATO-a i Rusije.
Rusija je spremna da omogući transparentnost svojih aktivnosti na baltičkom nebu, ali zahteva istu transparentnost od NATO-a, Švedske i Finske, čije su vazdušne snage povećale aktivnost u regionu od početka ukrajinske krize, navodi ruski list „Izvestija“.
Moskva sve više zazire od britanskih i američkih izviđačkih letova iznad Baltika sa isključenim primopredajnicima.
U aprilu je ruski suhoj Su-27 prozujao pored američkog izviđačkog aviona iznad Baltičkog mora u blizini ruske Kalinjingradske oblasti.
Pentagon je tada optužio ruskog pilota da se „opasno približio“ američkom avionu.
„Kada se izvode letovi bez uključenog primopredajnika, kontrolni sistemi iznad vazdušnog prostora će stalno pratiti režim leta svih letelica. To je naš prijateljski predlog i sada je sve na NATO-u“, smatra bivši ruski komandant vazdušnih snaga Petar Dejnjekin.
„Osim pitanja primopredajnika, rusko Ministarstvo odbrane predlaže da se razmotri širi spektar pitanja, od saradnje sa NATO-om o zajedničkom odgovoru na opšte izazove i pretnje“, rekao je direktor Glavnog direktorata za međunarodnu vojnu saradnju pri ruskom Ministarstvu odbrane, Sergej Košeljov.
Poziv je poslat u Ministarstvo odbrane ovih baltičkih zemalja, uključujući i litvansko Ministarstvo odbrane. Ministarstvo odbrane Rusije očekuje zvaničan odgovor od naših partnera o ruskom predlogu, pošto nam komunikacija preko medija neće omogućiti da brzo rešimo naše nesuglasice“, dodao je Košeljov.
Predsednik Odeljenja za studije o evropskoj bezbednosti u moskovskom Institutu Evrope u Ruskoj akademiji nauka, Dmitrij Danilov, objasnio je zašto sve mere za izgradnju poverenja u Baltiku moraju da budu recipročne.
„Vojna pretnja u regionu nastavlja da raste i moramo povesti računa o smanjenju rizika, međutim, to bi trebalo da bude recipročni proces bez ikakvih jednostranih ustupaka“, rekao je on za „Izvestija“.
„To je multilateralni proces i za njega su zainteresovani i Rusija i njeni protivnici“, rekao je Danilov i dodao da učesnici u pregovorima pokušavaju da se slože o merama odvraćanja od prošlog proleća.
Ovaj politički analitičar nada se da postoji osnova za dijalog.