Ove godine u glavnom programu će nastupiti još dva niška benda: „Ejot“, koji će za ovaj nastup imati i specijalne goste, i „El džezira“, koji će na glavnu binu izaći u subotu 13. avgusta.
Post bop kvartet „Naisblu“ radi od 2012. godine i do sada su objavili dva albuma: „Radio sešns“, snimljen u studiju nekadašnjeg „Radio Niša“, i „Sekond kat“ (2015). Osnivači sastava i glavni autori kompozicija i aranžmana su trubač Marijan Cvetanović i klavirista Bojan Bojković, a sadašnju postavu čine i basista Luan Osmani i bubnjar Ivan Cvetanović, a specijalni gost je Željko Ljibić Piti, gitarista sastava „Goribor“. Grupa trenutno priprema album na kojem će se naći obrade tema čuvenog kompozitora filmske muzike Zorana Simjanovića.
Grupa „Ejot“, koja neguje kulturu džeza i roka, sofisticiranost klasičnog klavira, psihodelične i ambijentalne muzike, tokom poslednjih godina je verovatno najtraženiji i najuposleniji srpski sastav kada je reč o inostranim nastupima. Svirali su širom zapadne i centralne Evrope, u Rusiji, na Dalekom Istoku, pobednici su takmičenja „Midem of“ u Kanu, a njihova muzika je emitovana na Bi-Bi-Siju, „Radiju Frans“, „Nemačkom nacionalnom radiju“…
Ove jeseni „Ejot“ u Čikagu snima četvrti album za koji već postoji interesovanje prestižnih džez etiketa. Članovi benda, Dejan Ilijić — klavir i kompozicije, Slađan Milenović — gitara, Marko Stojiljković — bas i Miloš Vojvodić — bubnjevi, ističu da je upravo prvi nastup na „Nišvilu“ 2009. godine bio značajna odskočna daska. Inače snimak jedne kompozicije sa tog nastupa bio je i hit dana na prestižnom sajtu „Ol abaut džez“. „Ejot“ će ove godine na „Nišvilu“ imati i goste: Ženski hor SKC-a Univerziteta u Nišu, gudački kvartet, nekoliko duvača iz Makedonije i Dragomira Milenkovića Jogu, gitaristu i vođu sastava „Hazari“, koji je prvi na ovim prostorima spojio džez sa vrld mjuzik elementima šireg područja Balkana.
Fjužn sastav „El džezira“ kombinuje di-džej set sa živim nastupima različitih instrumentalista (gitara, saksofon, perkusije, klarinet, bas). Česte improvizacije, harmonijske promene i širok opseg muzičkih žanrova (džezi, fank, nju disko, dip haus) čine tu fuziju dinamičnom i energičnom i upravo zbog toga i vrlo jedinstvenom. Članovi sastava su di-džej Aleksandar Milojković i di-džej Žarko Marković, Andreja Ćirić i Andrija Minčić — saksofoni, Bojan Petrović — truba, Vojislav Ilić — klavijature, Goran Đorđević Sole i Dragoljub Saitović — udaraljke, Vladimir Bogosavljević — gitara i Bojana Vasev — vokal.
„Marko Marković Rubikons bend“ predvodi čuveni trubač koji je do nedavno sa svojim ocem Bobanom Markovićem vodio jedan od svetski najpoznatijih vrld mjuzik bras orkestara. Ono što se jasno primećivalo i naslućivalo i u sklopu tog orkestra — da Marko prevazilazi okvire tradicionalne bras muzike sa ovih prostora i da je reč o muzičaru koji odlično poznaje i isto tako se snalazi u različitim muzičkim pravcima, a pogotovo u džezu — sada je i ostvareno.
Marko je u Nišu, koji je odabrao za svoju rezidenciju, okupio mlađu ekipu muzičara, od kojih su neki ponikli upravo u „Nišvil omladinskoj školi“, koja izvodi fuziju modernog džeza i tradicionalne muzike Balkana. Članovi sastava su i Vladimir Jelenković — klavijature, Darko Kojić — bubnjevi, Marko Kasumović — trombon, Slobodan Stojanović — bas i Milan Mutaović — gitara. Kada ih čujete biće vam jasno zašto je pre nekoliko godina Kendi Dalfer istrčala iz svoje garderobe i zajedno sa publikom skakala ispred „Nišvil bine“ na kojoj je svirao Orkestra Bobana i Marka Markovića.