Poslednjeg vikenda, Tajms je objavio sedam kritičnih članaka o delatnosti Sputnjika i RT. Između ostalog, autori članaka nazivaju rad novinara „informativnim ratom Putina“ i negativno ocenjuju osvetljavanje pada aviona na letu MH17 „Malezija erlajnsa“ i otvaranje informativne agencije Sputnjik i predstavništva fonta „Ruski mir“ u Velikoj Britaniji.
Kritika po scenariju
Prvi zamenik šefa Komiteta Državne dume za informativnu politiku, informacione tehnologije i telekomunikacije Andrej Tumanov (iz stranke Pravedna Rusija) smatra da je kritika na račun RT i Sputnjika režirana.
„Vidi se da je to organizovano. Kada se radi o informativnom ratu, postoji nedvosmisleni slučajevi propagande, kritike. Kada se to radi naveliko, jasno je da je to neko ranije režirao i zato izaziva dvostruko nepoverenje prema takvoj kritici“, rekao je Tumanov.
„Sa te strane, zar je stav superobjektivan? Zar on ne odražava stavove vlada? Tamo su oni agresivniji prema Rusiji“, dodao je poslanik.
Pritom, zapadne zemlje vode informacioni rat ne samo protiv svojih neprijatelja već i protiv prijatelja, smatra Tumanov.
Trend
Reakcija Tajmsa na otvaranje novog predstavništva Sputnjika i predstavništva fonda „Ruski mir“ u Velikoj Britaniji liči na „kamuflažu“: list ne želi da se nađe među onima koji ne kritikuju Rusiju, smatra predsednica Saveta federacije za razvoj informacionog društva Ljudmila Bokova.
„Reakcija Tajmsa liči na neku ’kamuflažu‘ kako se ne bi razlikovao od ostalih medija i kako se ne bi našao u kategoriji onih koji ne kritikuju Rusiju. Oni se plaše da u protivnom slučaju mogu biti loše shvaćeni“, izjavila je senatorka.
Po mišljenju Bokove, besmisleno je tražiti „dvostruki smisao“ u otvaranju predstavništava ruskih informativnih agencija i fonda u Velikoj Britaniji.
„Tim pre to iznenađuje u svetlu pada trgovinske razmene između Rusije i EU, koju Velika Britanija pokušava da napusti, u visini od 200 miliona dolara“, ubeđena je predsednica komisije.
Poštovanje
Ako evropski listovi počnu da pišu ružne stvari o Sputnjiku i RT, znači da su oni zaslužili poštovanje i podstiču da se računa na njihov rad, izjavio je prvi zamenik Komiteta Državne dume za informacionu politiku, informacionu tehnologiju i telekomunikacije Vadim Denjgin.
„Tu samo možemo da budemo srećni zbog naših medija: kada o njima govore neke ružne stvari, znači da oni zaslužuju poštovanje i taj proizvod koji oni stvaraju tera da se računa na njih“, izjavio je Denjgin.
Pritom, po mišljenju poslanika, kada evropski listovi „polivaju prljavštinom“ ruske medije, to ne misle samo novinari, „to su verovatno signali od nekog ko daje specijalne koordinate“.