„Moramo da pronađemo nove metode da bi se suprotstavili. Kremlj je postao iskusniji, veštiji u širenju svojih ideja i podršci prijateljima, i mi takođe treba tako da radimo. Mi bismo prema širenju demokratskih ideja trebalo da se odnosimo pre svega kao prema projektu u sferi obrazovanja i gotovo nikad kao prema vojnoj kampanji“, napisao je Makfol u svom članku u „Njujork tajmsu“.
Bivši američki ambasador je ogorčen zbog činjenice da „poslednjih godina Moskva u drugim zemljama uspešno plasira svoje mišljenje na aktuelne događaje u svetu“.
„Najbolji instrumenti su univerziteti, knjige i internet sajtovi, a ne 82. Vazdušno-desantna divizija (učestvovala u vojnim operacijama u Iraku i Avganistanu). SAD mogu da rašire svoje resurse, kako bi širili demokratiju“, uveren je Makfol.
On je takođe savetovao američkim vlastima i da budu oprezne prilikom davanja finansijske podrške svojim pristalicama u drugim zemljama.
„Direktna finansijska podrška demokratama je problematična, jer ček od američke ambasade može da unovči svako ko ga dobije“, dodao je bivši američki ambasador.
Makfol smatra da sledeći američki predsednik takvu pomoć mora da preda u ruke privatnim licima i da pomogne stvaranju novih nezavisnih fondacija.
„Moramo se zalagati za univerzalna prava, pristup internetu i slobodan protok informacija, koje su od vitalnog značaja za nezavisne medije i civilno društvo“, dodao je on.
Makfol je savetovao Vašingtonu da se usredsredi na „ekonomsku i političku pomoć novim demokratijama“ čiji su, kako je naveo, nosioci Mijanmar, Tunis i Ukrajina.
Ovakve izjave svakako nisu neočekivane od čoveka koji je praktično proteran iz ruske prestonice, odnosno prisiljen na povlačenje sa funkcije u februaru 2014. Razlog za ovo bile su prilično česte posete ruskih opozicionara američkoj ambasadi, tokom kojih su Putinovi protivnici prema tvrdnji ruskih medija dobijali instrukcije i finansijsku pomoć Makfola za rušenje predsednika Rusije.
Kasnije je ovaj „specijalista za Rusiju“ i „ekspert za obojene revolucije“ nazvao Rusiju „divljom zemljom“ zbog toga što je ruska štampa, prema njegovom mišljenju, udeljivala previše pažnje njegovim učestalim sastancima sa predstavnicima nevladinih organizacija.
Mnogi analitičari su imenovanje Majkla Makfola na mesto američkog ambasadora u Rusiji nazvali „jedinim od najnesrećnijih odluka Obamine administracije“.
On je nedavno izjavio i da su rezultati referenduma za izlazak Velike Britanije iz EU velika pobeda „za spoljnu politiku predsednika Rusije Vladimira Putina“.
Makfol smatra da to glasanje „nesumnjivo služi Putinovim dugoročnim ciljevima u Evropi“.
Bivši ambasador je naglasio da ruski predsednik „nije isprovocirao rezultate referenduma, već je zbog njih na dobitku“.
„Ako usled nedostatka drugih stručnjaka za američko-ruske odnose tog čoveka stalno citiraju američki mediji, a to je nažalost očigledno, hajde onda da nazovemo stvari pravim imenom — on je upropastio svoju diplomatsku misiju“ rekla je Zaharova.