Uprkos očekivanju organizatora Unije evropsko-turskih demokrata (UETD) da će skupu prisustvovati između 30.000 i 50.000 ljudi, policija navodi da se okupilo oko 10.000 učesnika, prenosi „Velt“, a AFP iz istog izvora ima informaciju da je na toj lokaciji 20.000 ljudi.
Ljudi nose turske i nemačke zastave. Neki su se pre intoniranja himni pomolili, dok su drugi skandirali „Mi smo Nemačka!“.
U Kelnu se na različitim lokacijama održavaju i tri znatno manja kontraprotesta, među kojima će jedan održati jedna desničarska nemačka grupa, dok je jedan organizovan pod sloganom „Zaustavimo Erdogana“, što budi strahove da bi između učesnika različitih demonstracija moglo da dođe do sukoba.
Policija je na mestu održavanja protesta rasporedila 2.700 policajaca.
Do manjeg incidenta već je došlo na skupu protivnika Erdogana, kojih se okupilo oko 1.300.
Među njima su i pripadnici saveza „Keln protiv desnice“, kao i pristalice kurdske stranke PKK, koja je u Turskoj zabranjena.
Do manjeg sukoba je došlo kada se među njih umešala grupa Erdoganovih pristalica, koji su počeli da uzvikuju parole.
Policija je intervenisala i razdvojila zavađene grupe, te se situacija smirila, prenosi „Velt“.
Policijska vozila i kordon sa psima razdvajaju ovaj skup od mitinga desničara, koji su se okupili kod železničke stanice.
U međuvremenu, desničari koji se se okupili kod železničke stanice odustali su od najavljene šetnje posle razgovora sa policijom.
Turska traži objašnjenje zbog zabrane prenosa Erdoganovog obraćanja
Turska smatra neprihvatljivom odluku nemačkih vlasti da zabrani direktan prenos obraćanja turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana učesnicima mitinga protiv pokušaja državnog udara, koji će biti održan danas u Kelnu, izjavio je portparol turskog lidera Ibrahim Kalin.
„Činjenica da je Ustavni sud Nemačke zabranio prenos obraćanja našeg predsednika je neprihvatljiva. Želimo da znamo zašto je prenos zabranjen, pogotovo jer govorimo o narodu koji je herojski stao na stranu vlasti i sprečio pokušaj vojnog puča“, rekao je on, a prenosi agencija Anadolija.
Mere bezbednosti, kako je istakao, ne bi trebalo da budu preduzete protiv organizatora mitinga, već protiv provokatora i pristalica terorističkih organizacija.
Nemački Ustavni sud je zabranio prenos obraćanja turskog predsednika, uz objašnjenje da takva praksa nije u skladu sa nemačkim zakonodavstvom koje se tiče organizacija masovnih događaja.