„Spomenik će nas podsećati na samopožrtvovanost vojnika Rusije i ključni doprinos Sovjetskog Saveza u oslobađanju Evrope od nacizma, na besmrtni podvig generacije pobednika“, rekao je Putin na ceremoniji povodom 100. godišnjice podizanja kapele u blizini planinskog prevoja Vršič u Sloveniji.
Predsednik Rusije je istakao da je iskreno zahvalan rukovodstvu Slovenije, članovima Društva prijateljstva Slovenija—Rusija i drugim javnim organizacijama, kao i svim Slovencima za brižan odnos prema zajedničkoj istoriji, za sećanje na ruske građane čija je sudbina povezana s tragičnim događajima na slovenačkoj teritoriji.
„Ponoviću još jednom: Hvala, Slovenijo!“, rekao je Putin.
Predsednik Rusije je, takođe, izrazio zahvalnost za „iskrenu težnju i napore za učvršćivanje temelja evropskog jedinstva na kojem treba da se gradi budućnost Evrope“.
„Od sveg srca, u ime cele Rusije i u svoje ime želim da zahvalim Sloveniji i Slovencima za to što činite radi čuvanja sećanja na žrtve koje ste zajedno s Rusijom prineli na oltar pobede ne samo u Prvom nego i u Drugom svetskom ratu“, rekao je Putin.
On je, takođe, naveo da put kroz planinski prevoj gde su rasute kosti ruskih vojnika, s pravom nosi ime Ruska, a kapela je postala simbol prijateljstva ruskog i slovenačkog naroda, simbol zajedničke težnje miru, saradnji i procvatu.
Ruska kapela je spomenik posvećen uspomeni na ruske vojnike koji su na tim mestima poginuli tokom Prvog svetskog rata. Tih godina, grad Kranjska Gora bio je veliki punkt za dopremanje municije, tehnike i vojnika na austrijsko-italijanski front.
Ruski predsednik je danas učestvovao i u otkrivanju spomenika palim vojnicima u Ljubljani.
U julu 1915. godine u blizini grada otvoren je logor za ruske vojne zarobljenike, koji su izgradili put kroz planinski prevoj.
U martu 1916. jednu od grupa ruskih vojnih zarobljenika zajedno s njihovim austrijskim stražarima zasula je snežna lavina. Tada je, prema nekim podacima, poginulo više od 300 ljudi.
U znak sećanja na poginule ruske vojnike izgrađena je mala drvena kapela. Tek 1995. godine ova kapela je stekla status spomenika kulture koji je pod zaštitom države. Teritorija koja pripada kapeli je 2005. godine postala memorijalni park.