Kao i Aralsko more, nekada četvrto po veličini slanih jezera, jezero Urmija se naglo smanjilo tokom proteklih decenija. Satelitski snimci pokazuju da je jezero je izgubilo oko 70 odsto svoje površine u poslednjih 14 godina. Istovremeno sa smanjivanjem, jezero je postajalo sve slanije, naročito tokom letnjih meseci. Tada mikroorganizmi utiču na boju jezera.
آیا میدانید دریاچه ارومیه درغم تنهائی امام حسین رنگ خون آقا اباعبدالله شده. سرعُمر#بنر_پیشنهادی_برای_شهرداری_تهران pic.twitter.com/fFIZxWjmbP
— امام سید علیل — عاقا (@emamaliil) June 30, 2016
Prema naučnicima, postoje dve glavne grupe organizama koji utiču na promenu boje: alge dunalijela i porodica bakterija poznatih kao halobakterijacea.
Red Lake Urmia https://t.co/LYiOwMqP48 #NASA pic.twitter.com/UtncylVT5r
— NASA Earth (@NASAEarth) July 26, 2016
„U morskoj sredini, dunalijela salina utiče na pojavu zelene boje, ali u uslovima visokog saliniteta i svetlosnog intenziteta, mikroalga pocrveni zbog proizvodnje zaštitnih karotenoida u ćelijama“, objasnio je Muhamed Turijan, naučnik sa Univerziteta u Štutgartu. Karotenoidi su organski pigmenti koji su odgovorni za jarko crvene, žute i narandžaste tonove.
دریاچهی خون ارومیه، همین امروز #ارومیه #دریاچه #lakeurmia pic.twitter.com/djFkqaGHOe
— Hootan (@Hoootan) July 12, 2016
Drugi naučnici naglašavaju ulogu halobakterijacea, grupe bakterija, koje oslobađaju crveni pigment koji apsorbuje svetlost i pretvara ga u energiju za bakterije. Kada populacija bakterije dovoljno poraste, može obojiti tela vode.