Ruski predsednik govorio je u Kremlju gde se sastao sa više od 150 sportista, koji uskoro kreću u Rio de Žaneiro, gde će učestvovati na Olimpijskim igrama.
Međutim, Putin je bio oštar zbog činjenice što jednom broju čistih ruskih sportista neće biti dozvoljeno da predstavljaju svoju zemlju na Olimpijskim igrama.
„Jedan broj ruskih sportista nepravedno je stradao i protiv njih ne postoji nijedan konkretan dokaz“, istakao je Putin i dodao da će neučešće desetine ruskih sportista samo učiniti neke od događaja manje interesantnim.
Komentarišući reči olimpijske šampionke Jelene Isinbajeve o bezakonju i samovolji sportskih vlasti i zamolila ruskog predsednika da pomogne u rešavanju date situacije i kazni sve umešane, Putin je rekao da je to „pokušaj da se u svetski sport unesu ona pravila koja dominiraju u svetskoj politici“.
„I treba reći da kratkovidi političari ne ostavljaju sport na miru. Iako upravo sport treba da približava narode i ublaži postojeće protivrečnosti među zemljama“, dodao je Putin.
Predsednik Rusije sastao se u Kremlju sa članovima olimpijske reprezentacije zemlje, među kojima su i oni kojima je zabranjeno učešće na Letnjim olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru.
„Jedna je stvar pobediti među jednakim, jakim protivnicima. Potpuno druga stvar je takmičiti se sa onima koji su ispod vašeg nivoa. To daje pobedi potpuno drugi ukus, možda čak i gorak“, rekao je Putin.
„Jasno će da odsustvo ruskih sportista koji su vodeći na mnogim takmičenjima, primetno smanjiti žestinu borbe, a time i zabave na predstojećim događajima“, istakao je on.
„Nameravamo da pozovemo na odgovornost sve koji su odgovorni za doping-skandale, bez obzira na zasluge, ali glavno je da se obrazuje pozitivan sistem borbe protiv dopinga u sportu u skladu sa nacionalnim planom za borbu protiv dopinga, čiju razradu smo već započeli“, izjavio je Putin tokom susreta sa sportistima.
„Trenutna situacija prevazilazi ne samo pravne okvire, već i zdrav razum. Kampanja je usmerena protiv naših sportista, sa takozvanim dvostrukim standardima i principom kolektivne odgovornosti, koja nije u skladu sa sportom, pravdom i osnovnim zakonskim principima, ili, kako oni to nazivaju, odbacivanjem pretpostavke nevinosti“, dodao je Putin.
„Sve u svemu, radi se o pretnji i diskreditaciji samih principa jednakosti, pravičnosti, uzajamnog poštovanja, prava tzv. ’čistih‘ sportista. U stvari, to je revizija ili pokušaj revizije ideje Pjera de Kubertena, osnivača modernih Olimpijskih igara“, rekao je Putin na sastanku sa olimpijskim timom Rusije.
Izvršni odbor MOK-a doneo je odluku da ne suspenduje celokupnu rusku reprezentaciju sa OI 2016. godine, ostavljajući pravo međunarodnim sportskim federacijama da odrede ko može da nastupa na Olimpijskim igrama, uz ispunjavanje brojnih kriterijuma. Ruski sportisti koji su ranije imali problema sa dopingom neće moći da učestvuju u Riju.