„Nema nikakvih indikacija da su, osim prestupnika koji je izvršio samoubistvo, u događajima u petak učestvovali drugi ljudi. Po našem mišljenju, sada je očigledno da smo imali posla sa jednom osobom“, rekao je Andre na pres-konferenciji u Minhenu.
Minhenski događaji nemaju nikakve veze sa izbeglicama, saopštio je šef gradske policije.
„Napadač nije bio povezan sa temom izbeglica“, rekao je Andre na pres-konferenciji.
Opfer #MunichShooting alle aus #München und Umgebung, Großteil Jugendliche pic.twitter.com/hS8oOyhZRl
— DW | Politik (@dw_politik) 23. jul 2016.
Minhenski napadač se rodio i odrastao u prestonici Bavarske, i nema osnova da se govori o njegovoj vezi sa terorističkom organizacijom DAEŠ.
„Napadač je imao 18 godina. Rodio se i odrastao u Minhenu. On je učenik. U njegovom stanu i sobi izvršen je pretres. Nije otkrivena bilo kakva veza sa DAEŠ-om“, saopštio je policijski zvaničnik.
Ranije je objavljeno da je masakr u tržnom centru „Olimpija" izveo tinejdžer poreklom iz Irana, državljanin Nemačke. „Špigl" je ubicu nazvao David S, dok je britanski list naveo njegovo puno ime: Ali David Sonboli.
Motivi minhenskog napadača još uvek nisu jasni, njegovo oproštajno pismo još uvek nije pronađeno, a možda ga neće ni biti, saopštili su u policiji.
Postoji verovatnoća da je posećivao psihijatra zbog depresije.
Oružje koje je napadač koristio — pištolj „glok“ — najverovatnije je kupljeno nelegalno.
Policija vidi „očiglednu vezu“ ovog incidenta sa Andresom Brejvikom u Norveškoj.
U pucnjavi u Minhenu poginulo je 10 osoba, dok je 27 ranjeno, 10 ljudi teško, od kojih 13 tinejdžera, rekao je Andre. Među devet žrtava napada su tri Turčina, tri kosovska Albanca i jedan Grk.
#Munich Police Chief: All those killed were from Munich and surrounding. No foreigners. Most were 14, 15 years old. #MunichShooting
— Toni Waterman (@ToniWatermanCNA) July 23, 2016