Šurov pravi paralelu sa ubistvom ukrajinskog novinara Georgija Gongadzea koji je stradao 2000. godine. On je takođe bio novinar „Ukrajinske pravde“, poznat po kritici vlasti u vreme predsednika Leonida Kučme.
„Sada je važno da ukrajinski istražni organi pokažu profesionalizam i pronađu naručioce, a ne da optuže Rusiju i direktno Vladimira Putina, jer prema mišljenju Kijeva, za sve što se dešava u Ukrajini i u svetu odgovornost snosi isključivo Kremlj“, kaže Šurov.
Šeremet je poginuo u eksploziji automobila u vlasništvu glavne urednice „Ukrajinske pravde“ Aljone Pritulove čiji je bio blizak prijatelj i saradnik.
Poslednjih pet godina živeo je u Kijevu, a od 2012. godine je sarađivao sa „Ukrajinskom pravdom“. Od septembra 2015. godine vodio je autorsku emisiju „Radio vesti“.
Šeremet se rodio u Minsku i bio je građanin Belorusije, ali je kasnije dobio rusko državljanstvo. Desetak godina radio je na Prvom kanalu ruske televizije.
Šurov iznosi pretpostavku da bi ubistvo Šeremeta moglo biti posledica unutarpolitičkih obračuna u Ukrajini i skreće pažnju da je eksplozija odjeknula na samo 300 metara od sedišta Ukrajinske službe bezbednosti.
„Prema nekim informacijama, Šeremet bi mogao da bude žrtva obračuna između određenih ljudi bliskih aktuelnom rukovodstvu zemlje i opozicionih tajkuna, koji su navodno naručili nekoliko plaćenih članaka. Izgleda da je profesionalna delatnost Šeremeta smetala pre svega ukrajinskim političarima“, napominje Šurov.
Za dve godine od Evromajdana u Ukrajini je poginulo više od 10 novinara. Među njima su novinari i snimatelji ruske televizije Igor Korneljuk, Anton Vološin, Anatolij Kljan, kao i fotoreporter naše kuće Međunarodne informativne agencije Rusija Sevodnja Andrej Stenjin.
Dekanoіdze: Rozslіduvannя zagibelі Šeremeta – ce dlя mene sprava čestіhttps://t.co/6aU4c6PEVJ pic.twitter.com/UHmjva4Da3
— Ukrinform (@UKRINFORM) July 20, 2016