Podrška Evropskoj uniji doživljava novi pad, a kako istraživanja pokazuju, svega 14 odsto stanovnika severne Norveške podržava ideju o priključenju zemlje EU.
Prema ispitivanju koje je sprovela agencija „Infakt“, u ime nacionalnog emitera NRK i časopisa „Avisa Nordland“, 74 odsto Norvežana tvrdi da je protiv ulaska u Evropsku uniju, dok je 13 odsto neodlučno.
Na referendumu sprovedenom 1994. godine, 71,4 odsto Norvežana sa severa zemlje izjasnilo se protiv članstva u Evropskoj uniji (što se razlikuje u odnosu na rezultat na državnom nivou — 52,2 odsto onih koji su protiv ulaska u EU i 47,8 odsto pristalica članstva u EU). Oni su više nego ikada ostali privrženi svojim idealima.
„Ja sam protiv EU. Protiv načina na koji je nastala, s tolikom birokratijom. Ne mislim da bi to bilo dobro za nas. Vreme je da o tome dobro razmislimo“, izjavio je za NRK Jan Moler, stanovnik Bodoa.
Kjel Ingebrigtsen iz Udruženja ribara Norveške rekao je za NRK da je ohrabrujuće što su njegovi prijatelji sa severa bili u toj meri jedinstveni u odbacivanju ideje o ulasku u Evropsku uniju. Prema njegovim rečima, gubitak kontrole Norveške nad teritorijom predviđenom za ribolov proizveo bi druge znatne gubitke.
„Ovde na severu zemlje mi imamo jako mnogo prednosti, koje se posebno tiču ribolova, tako da bi bilo bolje da ih koristimo nezavisno od bilo koga“, izjavio je Ingebrigtsen, ističući koliko je važna sposobnost samostalnog donošenja odluka.
Za Ivara Kristijansena iz Konfederacije norveških preduzeća (NHO), u provinciji Nordland, rezultati glasanja nisu nikakav šok. Kao mnogi drugi preduzetnici, i bivši poslanik veruje da severna Norveška i generalno cela zemlja trpi gubitke zbog odbijanja ulaska u Evropsku uniju.
„Ostanak izvan EU doprinosi da region bude izuzet iz produktivnog uspona, kao i rasta populacije koji smo mogli da imamo. Bićemo takođe izuzeti iz ogromnog rasta proizvodnje, jer će ribarska industrija ostati izvan svih tokova. Sada smo marginalizovani“, rekao je Kristijansen.
Prema njegovim rečima, rezultati glasanja mogli bi biti proizvod velikog pesimizma građana.
Wanna go? 😊 Midnight sun in Bodø © Sophia Wedege #Norway #travel #summer @Visitbodo @Northern_Norway @VisitNorway pic.twitter.com/vvQU0JZnzR
— Elusive Moose (@elusive_moose) June 19, 2016
„Ekonomski, mi smo uspeli da preživimo zahvaljujući nafti i gasu. Bili smo u stanju da ostanemo izvan Evropske unije. Ipak, naše blagostanje nije dar. Evropa je sigurno utočište u nesigurnim vremenima, kao što su ova“, rekao je Kristijansen, misleći na naftnu krizu, koja je naškodila norveškoj ekonomiji.
Upadljivo, ovaj trend se ogleda i u norveškom susedstvu, u Švedskoj, gde su negativni stavovi u odnosu na EU dostigli svoj vrhunac, u raštrkano naseljenom severnom regionu Norlanda. Kako je početkom godine preneo časopis „Svenska dagbladet“, u Švedskoj je preko 60 odsto stanovnika severa zemlje još uvek protiv Evropske unije, što je u potpunoj suprotnosti sa željama Stokholma.