Mediji u prvi plan stavljaju činjenicu da se takav ishod noćašnjeg haosa na ulicama Istanbula i Ankare mogao očekivati, budući da pučisti nisu uspeli da uhapse nosioce vlasti.
Ispostavilo se, naime, kao tačno da je pokušaj puča izveo deo, kako je rekao Erdogan, nelegalnih vojnih snaga, ali se o njihovim imenima zasad samo spekuliše.
Sada sledi realizacija obećanja turskog predsednika Erdogana, koji se rano jutros obratio narodu na aerodromu „Ataturk“ rekavši da će glavni akteri puča platiti skupu cenu.
Očekuje se sada, smatraju svetski mediji, da kada Erdogan konsoliduje vlast započne žestok obračun sa onima koji budu označeni kao vinovnici puča i svima onima koji su to podržavali.
Strani mediji javljaju da će propast puča u Turskoj ojačati poziciju Erdogana, koji je, kako se navodi, dovoljno dugo na vlasti da je uspeo da izmeni „krvnu slike vojske“ i potčini sebi najvažnije vojne strukture, a dobio je i podršku naroda, koji je na njegov poziv noćas izašao na ulice sa turskim zastavama i pokušao da onemogući pučiste u njihovim namerama.
Ipak, mediji i poznavaoci prilika u Turskoj, koja se već duže vreme suočava sa teškom migrantskom krizom i terorizmom, ukazuju da su noćašnji događaji dokaz da je tursko društvo podeljeno, te da očito postoje snage koje protive Erdoganovoj politici.
Podseća se na Erdoganov odnos prema medijima, društvenim mrežama, pa i nekim njegovim najbližim saradnicima, kakav je bivši premijer i prvi čovek stranke Ahmet Davutoglu, koji se nedavno povukao sa svih položaja.
Mnogi su to protumačili kao Erdoganov pokušaj da zemlju uvede u predsednički sistem vlasti.
Procenjuje se da su Erdoganovi neprijatelji u Turskoj među intelektualnom elitom, a da ga podržava srednji i onaj siromašniji sloj ljudi, pretežno verski opredeljen, jer je masa koja se noćas našla na ulicama kao podrška predsedniku bila dobro organizovana pre svega preko džamija.
Upravo ta podeljenost društva ne isključuje mogućnost ponavljanja sličnog, jer, kako tvrde poznavaoci prilika, „nikad nije gotovo, dok ne bude gotovo“.
Ono što je izvesno, nakon što konsoliduje vlast, Erdogan će pokrenuti hapšenja, tužbe, procesuiranja i stroge kazne za pučiste koji će, kako se očekuje, najverovatnije biti optuženi za izdaju.
Erdogan je noćas dobio podršku Vašingtona, Berlina, Moskve, Brisela, koji podržavaju demokratski izabranu vlast.
Ambasador BiH u Turskoj, inače bivši novinar Hajrudin Somun, za bosanske medije je komentarisao stanje u toj zemlji dan posle pokušaj puča rekavši da je dobro što udar nije uspeo jer je samo još to „falilo Turskoj“ posle migrantske krize i terorističkih napada. Somun je, međutim, rekao da se u ovom trenutku postavlja pitanje kako će Turska izgledati nakon poslednjih događaja.