U govoru na samitu NATO-a Anatolij Šalaru je naveo da „propaganda, ekonomske mere, nerešavanje pridnjestrovskog problema i boravak ruskih snaga ostaju stalni razlozi za zabrinutost“.
„Obraćamo se sa molbom da podržite našu inicijativu o transformaciji misije u Pridnjestrovskom regionu u višenacionalnu civilnu misiju. Insistiramo i na povlačenju vojske i naoružanja Ruske Federacije sa teritorije Moldavije u skladu sa međunarodnim obavezama“, izjavio je moldavski ministar odbrane.
Šef vojnog resora je predložio i da se 2019. godine održe vojne vežbe NATO-a. Manevri, po njegovim rečima, treba da postanu platforma za stvaranje regionalnog centra za obuku.
„Moldavija će uložiti sve napore kako bi postala pouzdan partner Alijanse“, zaključio je Šalaru.
Prema Ustavu Moldavije, zemlja ima neutralni status, ali republika od 1994. godine sarađuje sa NATO-om u okviru individualnog plana partnerstva. Prema podacima anketa, većina građana se protivi ulasku Kišinjeva u Alijansu.
Pridnjestrvovlje, u kojem su 60 odsto stanovnika Rusi i Ukrajinci tražilo je još za vreme SSSR-a da izađe iz sastava Moldavije, plašeći se uključivanju zemlje u sastav Rumunije. Nakon neuspešnog pokušaja 1992. godine da se silom reši problem Kišinjev je praktično izgubio kontrolu nad regionom. Trenutno, bezbednost u zoni konflikta obezbeđuju Zejedničke mirovne snage Rusije, Moldavije, Pridnjestrovlja i vojni posmatrači iz Ukrajine.