Serija terorističkih napada u Saudijskoj Arabiji poslednjeg dana ramazana, uključujući i drugi najveći simbol muslimanske vere — Poslanikovu džamiju u Medini, islamski teolozi ocenili su kao napade na simbole vere i pokušaj delegitimizacije saudijskog režima i šerijata kojeg sprovodi.
Dževad Galijašević, direktor kancelarije za BiH Ekspertskog tima za borbu protiv terorizma i organizovanog kriminala Jugoistočne Evrope, smatra da je samoubilački napad u Medini potvrdio da je ono što mi zovemo islamističkim terorizmom najmanje terorizam baziran na islamu.
Prema njegovim rečima, reč jeo geopolitičkoj konstrukciji, jer ovakvim terorističkim akcijama upravljaju velike zapadne sile, uglavnom SAD ili Velika Britanija, države koje imaju interes da područje Bliskog istoka „drže u ovakvom stanju kakvo je danas“.
„Ovakve akcije izvode oni kojima islam ne znači ništa. Napasti na takav grad — a Medina u islamu ima status grada Božjeg poslanika — krajnje je bezverništvo i neverništvo. Ovo nema veze sa islamom, ali ima veze sa geopolitikom, a islam je tu samo opravdanje“, ocenjuje Galijašević za Sputnjik.
Slobodan Janković iz Instituta za međunarodnu politiku i privredu podseća da, bez obzira što se ne zna ko je organizovao napad, ni DAEŠ, ni ostale islamističke grupacije ne samo da nisu prestale sa terorističkim napadima tokom ramazana, nego su baš u vreme postova posezali za najvećim zverstvima i masovnim pogubljenjima.
„Ovo što se desilo u Medini je više poruka neke vrste interne opozicije režimu u Saudijskoj Arabiji a to je, što je poznato već decenijama, da su ljudi koji su nezadovoljni vladajućom porodicom Saud radikalniji od njih“, smatra Janković.
S druge strane, Galijašević kaže da je napad na džamiju u Medini najmanje pokušaj delegitimizacije saudijskog režima. Prema njegovim rečima, saudijski režim je diktatorski i brutalan, režim koji bombarduje najsiromašniju zemlju Arabijskog poluostrva — Jemen, i kao takav, uopšte nije legitiman da bi ga trebalo dodatno delegitimizovati.
Galijašević podseća da su do sada jedino vehabije uništavale sveta mesta u islamu, ali da se njima ne bi mogao pripisati ovaj zločin jer su oni partneri saudijske vlasti. Monarhija Sauda podržava i najveći je sponzor terorizma, dodaje on.
„Poruka ovog napada je da onome ko je izveo ovu akciju islamske vrednosti ne znače ništa“, kaže Galijašević.
Kad je reč o organizacijama koje bi mogle biti odgovorne za napad na Poslanikovu džamiju u Medini, Galijašević sumnja da je reč o osvetničkoj operaciji jemenskih šiita ili huta. Ova akcija ne liči ni na akcije Hezbolaha, a Al Kaida nema razloga da napada „tačku saradnje“, odnosno državu koja je sponzoriše.
„DAEŠ bi mogao biti ta organizacija. Ovo je njegov model i njegov način na koji pokazuje svoj stav o Ramazanu. Sve poruke koje smo čitav ramazan imali su bile usmerene da se ubijaju civili i vojnici i da se upravo to radi u mesecu ramazana. Dakle, odgovornost, bez sumnje, možemo pripisati DAEŠ-u kao geopolitičkom projektu kome naređuju drugi, bez obzira da li je naredba stigla iz Vašingtona, Tel Aviva ili Londona“, zaključuje Galijašević.