„Evidentno je da neslaganja postoje, ali se nadam da neće eskalirati u krizu. Statistika je stvar struke, a ne pazarište na kojem se političari mogu cenkati“, naglasio je Izetbegović.
Dodao je da je BiH imala rok, koji je postavila EU, kao i zakonski okvir unutar kojeg je nadležna institucija donela odluku.
„Postoje zakonski mehanizmi kojima se ta odluka može eventualno osporiti. Međutim, jednostrano odbijanje popisa zato što se neko ne slaže s brojevima i procentima je krajnje neozbiljan pristup“, istakao je on.
Poručio je da neće podržati zahtev RS da bude poništena odluka o popisu i produžen rok za objavu rezultata.
„Nadam se da će se vlasti RS suzdržati od jednostranih poteza i da će reagovati razumno“, istakao je on u intervjuu za banjalučki list „Glas Srpske“.
Na pitanje da li je je stvarni cilj ubrajanja 196.000 ljudi koji godinama žive u inostranstvu u stalno stanovništvo bio da Bošnjaka bude više od 50 odsto u BiH, Izetbegović je odgovorio da je cilj Bošnjaka nije bilo postizanje natpolovične većine u BiH.
„Cilj je bio da ne dopustimo da budemo izbrisani kao narod u RS i svedeni na manjinu prvo vojnim, a zatim mirnodopskim metodima. To je najlegitimniji mogući cilj, za koji bi Srbi trebalo da imaju razumevanje, jer su kroz svoju istoriju bili više puta izloženi nasilju i progonima“, zaključio je Izetbegović.