„SAD žele da pojačaju svoju moć i snagu u svakoj prilici kako bi dodatno naljutile Rusiju“, rekla je dr Helen Kaldikot.
Ruski ambasador u NATO Aleksandar Gruško rekao je u intervjuu za Sputnjik da se upotreba sistema Patriot u Turskoj objašnjava nepostojećom pretnjom od raketnog napada.
Kaldikotova, međunarodni ekspert za nuklearno i vojno naoružanje i autor „Rata u raju“, slaže se sa analizom Gruškova.
Upotreba „Patriot“ sistema „nema nikakvog smisla sa vojne tačke gledišta“, rekla je ona.
Turska namerava da osvoji simpatije i Vašingtona i Brisela, objašnjava Kaldikotova.
„Turska želi da bude deo EU“, dodaje ona.
Ovaj potez je zbunjujuć jer je Turska članica NATO-a već 60 godina i pod zaštitom je njenih članica, kaže ona.
Viši analitičar sajta Antivor Džejson Dic se slaže da bi se upotreba „Patriot“ raketa u Turskoj, koja je počela nakon obaranja turskog vojnog aviona 2012. godine iznad sirijske obale, najbolje mogla objasniti kao „politička poruka“.
„To znači da nema nikakvog strateškog opravdanja za njihovu upotrebu, niti postoji svrha da se oni tamo nalaze, osim da NATO pokaže da ’nešto radi‘ kako bi u teoriji podržao Tursku“, objašnjava on.
Dic se seća da je ovaj odbrambeni sistem nošen u Tursku i vraćan iz nje već četiri godine.
On je istakao da DAEŠ ne poseduje ništa što bi čak i izdaleka ličilo na „Patriot“ rakete, za koje bi bila potrebna protivraketna odbrana.
„Rusija je zabrinuta zbog prisustva ’Patriot‘ raketa jer bi one mogle biti upotrebljene u scenariju gde NATO uspostavlja zonu zabrane leta iznad severne Sirije, nešto na čemu Turska insistira već godinama“, ističe Dic.
„Kako ruski vojni avioni redovno lete iznad severne Sirije, zona zabranjenog leta biće u direktnoj suprotnosti sa njihovim regionalnim interesima“, rekao je on.
„Međutim, kako DAEŠ nema sopstvene rakete niti avione, upotreba raketne odbrambene tehnike protiv njih je minorna“, zaključuje Dic.