Šojble je izjavio da je nazivajući manevre NATO-a u Istočnoj Evropi „zveckanjem oružjem“ Štajnmajer napravio „ne samo retorički propust“. Prema mišljenju ministra finansija, razumnije bi bilo razmisliti o tome kako rešiti krizu u Ukrajini i poboljšati odnose s Rusijom.
Šojble smatra da u komunikaciji s Moskvom čak i signali za popuštanje napetosti moraju da sadrže elemente zastrašivanja.
List „Bild am zontag“ 19. juna je objavio intervju Štajnmajera u kojem je nemački šef diplomatije kritikovao vojne vežbe NATO-a u Istočnoj Evropi i založio se za dijalog s Rusijom, navodeći da sada ne treba „nastavljati zaoštravanje situacije glasnim zveckanjem oružjem i vojnim pokličima“.
Zalaganje Štajnmajera izazvalo je kritiku u redovima vladajuće koalicije i nedoumicu novinara.
Nemački ministar finansija kritikovao je svog kolegu i zbog toga što je dva dana posle referenduma u Velikoj Britaniji o članstvu te zemlje u EU pozvao ministre zemalja-osnivača Evropske unije na sastanak u Berlin.
„Zemlje koje nisu u toj grupi bile su zbunjene i osetile su se isključeno“, rekao je Šojble i dodao da u sadašnjoj situaciji treba činiti sve da se ne dopusti uvećavanje provalije između starih i novih članica.
Na referendumu 23. juna 51,9 odsto Britanaca glasalo je za izlazak Velike Britanije iz EU, nakon čega je britanski premijer Dejvid Kameron saopštio da će podneti ostavku.