Oni štampaju razna izdanja, montiraju spotove i filmove, a koriste i veb-aplikacije.
Eksperti ruskog Fonda za istraživanje demokratije pronašli su na internetu aplikaciju za Androide koju su, kako se veruje, postavili pripadnici DAEŠ-a.
Program omogućava korisnicima da se upoznaju sa poslednjim terorističkim aktivnostima i novostima, da slušaju radio-program, čitaju Kuran i dobijaju najrazličitije informacije i savete na ruskom, čečenskom i arapskom jeziku.
Program obuhvata tekstualne informacije, infografiku, video i audio-snimke.
Osim toga, mogu se izabrati informacije po geografskoj pripadnosti odeljenja DAEŠ-a — na primer, „vilajet Kavkaz“, „vilajet Sinaj“ itd.
Stručnjaci upozoravaju da u poređenju sa drugim metodama terorističke propagande, rad ovog programa predstavlja veću opasnost zbog jednostavne upotrebe i zbog potencijala da u kratkom vremenskom roku mobiliše saučesnike terorista.
Aplikacija se ne može preuzeti u zvaničnom „plej marketu“ androida, već se fajl preuzima preko interneta, a zatim instalira na tabletu ili smartfonu.
Eksperti takođe navode da teroristi plasiraju i 20-30 spotova mesečno, čije je trajanje od jedne do deset minuta. Oni navode da prosečan petominutni spot košta oko deset hiljada dolara.
Osim toga, teroristi snimaju i kratke filmove, u trajanju od 15-20 minuta. Stručnjaci navode da takvi dokumentarci koštaju do milion dolara i da njih sada obično plasiraju jednom u tri meseca, dok je ranije to bilo znatno češće. To se objašnjava činjenicom da DAEŠ trpi velike gubitke, a da novac pre svega troše na svoje borce.
Stručnjaci su naveli da postoji ogromna razlika između filmova i spotova koje snima teroristička grupa DAEŠ od recimo Al Kaide.
DAEŠ-ova „ostvarenja“ su moderna, savremena i privlačna mladima za razliku od video-snimaka Al Kaide, u kojima jedan bradati čovek sedi i sat vremena govori na arapskom.
Takođe, teroristi objavljuju i mesečne časopise, ali je ekspertima teško da procene tiraž.
Još dok nije ojačao, DAEŠ je bio jedna od mnogih terorističkih grupa koje deluju na teritoriji Sirije i Iraka, a eksperti su primetili da ih je i tada od ostalih grupa izdvajalo to što intenzivnije rade na propagandi.
Za vrbovanje pripadnici te organizacije oduvek su aktivno koristili savremene tehnologije, a propaganda se i danas vodi i na društvenim mrežama.
Stručnjaci upozoravaju da DAEŠ veoma vešto koristi propagandu i druga sredstva za vrbovanje mladih ljudi. Oni koriste jezik koji je mladima blizak i koji oni razumeju. U te svrhe vrlo često koriste i video-igre, kako bi se približili mladim ljudima.
I u Vašingtonu takođe upozoravaju da je DAEŠ naglo pojačao aktivnosti na internetu i da na taj način vrbuju ljude za nove terorističke napade
„To je povezano sa tim što oni u Iraku i Siriji gube jednu za drugom teritoriju“, smatra specijalni predstavnik predsednika SAD u međunarodnoj koaliciji za borbu sa DAEŠ-om Bret Makgerk.
Upitan da li se slaže sa izjavama direktora CIA Džona Brenana o mogućim novim terorističkim napadima u zemljama Zapada, Makgerk je odgovorio da nas „DAEŠ napada već mnogo godina i da to nije ništa novo“.
On je upozorio da će teroristi kako budu gubili teritorija koje su pod njihovom kontrolom, da će sve više vrbovati ljude i podsticati ih na zločine.
Prema navodima medija, u DAEŠ-u su se formirale dve frakcije. Jedna od njih smatra da je neophodno zaštiti kalifat u Aziji, a druga da je potrebno stvoriti organizacione jedinice u Evropi za izvršenje novih terorističkih napada.