Prema rečima profesora i predsednika Evropskog pokreta Mihajla Crnobrnje, odluka Britanaca na referendumu ne predstavlja neku vrstu „cunamija“, koji dođe i prođe, već će se posledice toga osetiti dugi niz godina, a svakako će imati i dodatnog uticaja na celokupnu geopolitičku situaciju.
EU je, prema njegovim rečima, „bregzitom“ dobila snažan udarac, a sada je na njoj da pokaže koliko je jaka ukoliko želi da ima neku budućnost i perspektivu.
Kada je reč o ekonomskom aspektu, stručnjak za ekonomiju i član Vlade u senci Demokratske stranke Slavoljub Antić smatra da će se glavni efekti odraziti na nestabilnost kursa, pad cena nekretnina i akcija, porast troškova zaduživanja i na porast inflacije u nekom kraćem roku, ali da je najopasnije pitanje uvođenje carine na izvoz i uvoz.
Govoreći o periodu „razvoda“ Velike Britanije od EU, Antić je rekao da je već danas primetan drugačiji ton onih koji su se uoči referenduma oštro zalagali za izlazak iz evropske porodice, kao i da je moguće da će elite pokušati da obezvrede tu odluku Britanaca.
„Činjenica je da nema brzih razvoda, ovo će trajati nekoliko godina, pogotovu što će se u to umešati i politika i geopolitika i mnoga druga pitanja“, istakao je Antić.
On je naglasio da je za odlazak glasao siromašan sloj i starija populacija, što je pokazatelj da postoji neka vrsta nepoverenja u elitu u Britaniji, baš kao što to postoji i u EU.