Inicijativa britanske Vlade za onlajn peticije koja je isprva imala za cilj da olakša širu javnu debatu o važnim pitanjima, izgleda joj se u nizu slučajeva obila o glavu.
Drugi referendum o EU
Iznenađujuća odluka Britanaca da podrže „bregzit“ na prošlonedeljnom referendumu o EU odmah je podstakla onlajn peticiju koja je pozivala da se održi novo glasanje, koju je dosad potpisalo oko četiri miliona ljudi.
A rather mischievous question… what happens if over 17 million people sign the petition for a second referendum? https://t.co/O9GhhL3M6R
— Brian Cox (@ProfBrianCox) June 25, 2016
Iako se smatra da je drugo glasanje zasnovano na ovoj peticiji malo verovatno, Vlada će morati da odgovori na ovaj onlajn apel, budući da ga je potpisalo više od 10.000 ljudi.
Novi meč Engleske protiv Islanda
Apel na drugi referendum o EU je izgleda samo bio nadahnuće za ljubitelje peticija u Britaniji, jer je pokrenuta jedna šaljiva koja poziva da Engleska ponovo igra meč protiv Islanda na Evropskom prvenstvu u fudbalu, nakon što je neočekivano izgubila sa 2:1.
😂😂RT @back_samuel: Please sign these petitions 😉 pic.twitter.com/8bBvkHnUI0
— Andrew Bogut (@andrewbogut) June 27, 2016
Peticija je, međutim, odbačena, a u zvaničnoj vladinoj izjavi koja je poslata na mejl Sputnjika navedeno je da je ta inicijativa „napadna, besmislena, šala ili reklama“.
To ipak nije sprečilo mnoge da se na društvenim mrežama žale na drugi „bregzit“ iz Evrope za nedelju dana.
If football was politics: London press push petition to replay England v Iceland defeat; team refuses to go home until Oct #ENGISL #BREXIT2
— WikiLeaks (@wikileaks) June 27, 2016
BREAKING: Cameron appoints Roy Hodgson to cabinet post to help him successfully exit Europe. #ENG pic.twitter.com/MzPFSYdDJE
— Chris Birks (@chrisbirks) June 27, 2016
Rough week for England. A double brexit. #eurocup #iceland
— sasha roiz (@sasharoiz) June 27, 2016
Priča o „brodastom Makčamcu“
Jedan od možda najupečatljivijih primera moderne demokratije, ali i o opasnostima koje sa sobom nose onlajn ankete, jeste priča o tome kako je britanska javnost glasala ogromnom većinom da se vladinom istraživačkom brodu da ime „Brodasti Makčamac“.
I think the point where it all went wrong for England was when the govt.ignored the people will & didn't call that ship #BoatyMcBoatface.⛵️
— I H Laking (@IHLaking) June 27, 2016
I pored snažne podrške javnosti tom imenu, vlada je odbacila anketu i odlučila da brod nazove „Ser Dejvid Atenborou“ po čuvenom britanskom ekologu.
Petition: Petition for Sir David Attenborough to change his name to Boaty McBoatface.https://t.co/wgsbsV7Irl pic.twitter.com/x0AqrN41kY
— Funny Petitions (@FunnyPetitions) June 26, 2016
Da ne bi bili nadigrani, one uporne šaljivdžije su pokrenuli peticiju koja je pozivala samog ser Dejvida da promeni ime u „Brodasti Makčamac“ — a sve u ime „demokratije i humora“.
Otvoriti nacionalni Park iz doba jure!
Da bi pokazali da i oni konja za trku imaju, ljubitelji dinosaurusa u SAD pokrenuli su peticiju koja je pozivala Vladu da „pretvori barem jedan nacionalni park u park za kloniranje dinosaurusa“.
Petitions with more signatures than Pulis Out Petition:
— Nat Mansell (@NatMansell) May 19, 2016
— create a hot dog emoji
— open a real Jurassic Park
— all fireworks to be silent
Tražeći „bezbedno i za turiste otvoreno stanište za oživljene dinosauruse“, peticija je tvrdila da bi savršen izbor bilo nešto u stilu Parka iz doba jure.
„Ništa ne bi moglo da krene naopako. Ne bi bilo nikakvih nepredvidivih posledica. Samo nešto zabavno, a edukativno za velociraptora, tiranosaurusa Reksa i malu decu turiste“.