Sanda Rašković Ivić, predsednica Demokratske stranke Srbije, povodom pozitivnog ishoda britanskog referenduma o izlasku iz Evropske unije kaže da je sada vreme da i Srbija održi referendum o istom pitanju.
„Posle izlaska Velike Britanije u EU, ali i u Srbiji, ništa više neće biti isto. U Srbiji će ostati samo isto ovo ’mantranje‘ da EU nema alternativu i nepromenjena politika našeg vladajućeg establišmenta prema EU. Po meni ovo je veliko zvono za uzbunu i Vlada bi trebalo da preispita put kojim vodi zemlju, jer ako Velika Britanija kao osnivač EU izlazi iz nje — šta onda može Srbija da očekuje?“, pita se ona.
Naša sagovornica je uverena da će se posle izlaska Britanije iz Unije pooštriti kriterijumi za prijem novih članova.
„Britanija je bila ta koja je imala poseban status, imala je svoju valutu, nije bila u Šengeskoj zoni, a ipak je izašla. Sada će se tražiti jedna stoprocentna poslušnost što za Srbiju znači da nas neće primiti u EU dok ne priznamo nezavisnost Kosova na bilo koji način i moraćemo da uvedemo sankcije Rusiji. To je nešto na šta DSS godinama upozorava i mislim da je sada sazrela situacija da se i u Srbiji raspiše referendum o ulasku u EU“, kaže predsednica DSS-a.
Ona za Sputnjik kaže da treba pohvaliti ogroman demokratski kapacitet Velike Britanije koja je pitala svoje građane gde žele da njihova država bude, gde žele da idu.
„Svaka odluka naroda je dobra odluka i ovo je najbolji primer da o važnim državnim pitanjima treba da odlučuje narod, a ne administracija neke države ili briselska administracija. Ovaj potez Britanije će ohrabriti sve one snage u EU koje imaju veliki zazor i skepsu prema ponašanju Brisela i koji žele resuverenizaciju svojih zemalja. Sada su videli da postoji alternativno rešenje i da je moguće izaći iz Unije, a da se ništa strašno ne desi. U ovom trenutku bez Velike Britanije EU je jedna velika Nemačka sa još nekoliko potpuno ekonomski upropašćenih država Mediterana“, kaže ona.
Prema rečima naše sagovornice dominacija Nemačke u EU je samo jedan od razloga zbog kojih su Britanci napustili Uniju, dok kao glavni razlog navodi činjenicu da Britanci više nisu želeli da iz svojih džepova plaćaju nečije predpristupne fondove i da učestvuju u nečijoj zajedničkoj politici koja nije njihova. Njih je, zaključuje ona, naprosto nervirao manjak britanske suverenosti i manjak suverenosti Londona naspram Brisela.