„Države-članice naglasile su važnost sprečavanja militarizacije svemira radi stvaranja jednake i nedeljive bezbednosti za sve i održavanja globalne stabilnosti“, navodi se u Taškentskoj deklaraciji.
„Države su izrazile podršku sprovođenju praktičnih mera za sprečavanje trke u naoružanju u svemiru od kojih su glavne mere razvoj međunarodnog sporazuma i uvođenje zabrane na plasman oružja u svemiru“, navodi se u dokumentu.
Države ŠOS treba da transformišu ekonomiju kroz strukturne reforme i njene diversifikacije za prevazilaženje problema u vezi sa posledicama globalne finansijske i ekonomske krize, navodi se u Taškentskoj deklaraciji usvojenoj na samitu Šangajske organizacije za saradnju.
„Šefovi država zaključili su da globalna ekonomija i dalje oseća posledice globalne finansijske i ekonomske krize koji je doveo do smanjenja ukupne potražnje, oštrih fluktuacija u cenama na tržištu osnovnih sirovina i robe, usporavanja svetskog ekonomskog rasta i drugih negativnih posledica“, navodi se u deklaraciji.
„Za suprotstavljanje stalnim pretnjama i izazovima sve zemlje treba da se bore za duboke transformacije privrede kroz ambiciozne strukturne reforme, diversifikacije i povećanja konkurentnosti privrede i inovacionog razvoja na duži rok“, dodaje se u dokumentu.
Šangajsku organizaciju za saradnju trenutno čine Rusija, Kina, Kazahstan, Kirgistan, Tadžikistan i Uzbekistan. Status posmatrača imaju Belorusija, Mongolija, Indija, Iran, Pakistan i Avganistan.