Ivanić je ocenio da bi najveću štetu nakon „bregzita“ mogla osetiti upravo Velika Britanija, kako u unutrašnjem tako i u međunarodnom funkcionisanju.
To će pokazati ekonomske činjenice, ali i politički pokazatelji, smatra Ivanić te dodaje da za Veliku Britaniju ne vidi nikakvu korist.
On za Evropu vidi dve moguće opcije — čvrstu centralizaciju ili decentralizaciju.
„Evropa će krenuti pravcem učvršćivanja i mislim da će to uslediti nakon početnog šoka. Ovo je pitanje demokratije, političke orijentacije, pitanje kuda idu partije i pokreti, a kuda oni koji pretenduju voditi zemlje sa svojim populizmom. Populizam je pobedio bez razmišljanja o konkretnim posledicama“, rekao je Ivanić.
Ivanić referendum u Velikoj Britaniji vidi kao nepotrebni avanturizam.
Član Predsedništva BiH je prokomentarisao i evropski put BiH.
„Ne mislim da BiH može imati posebne posledice, ovo je daleko globalnije pitanje. Mi smo u društvu u kojem nema ekonomije, međusobnog poverenja i koje je duboko podeljeno. Ovo će na neki način usporiti put i možemo očekivati određene dileme da li ići u ovom pravcu ili ne“, mišljenja je Ivanić.
BiH, kazao je, ne treba da napušta evropski put i ne očekuje popuštanje EU prilikom primanja novih članica.
„Možda dođe do ponovnog buđenja i osveženja evropske ideje“, rekao je Ivanić, preneli su banjalučki mediji.
„Mi ostajemo pri procesu pridruživanja Evropskoj uniji, kakva god ona u budućnosti bila, ali s pojačanim potrebama da pre svega zaštitimo naše interese i da RS bude vidljiva i afirmisana u tom procesu“, rekao je predsednik RS Milorad Dodik komentarišući odluku građana na referendumu o izlasku Velike Britanije iz Evropske unije.
To je, prema njegovim rečima, jedna sasvim nova realnost.
„Mnogi su govorili da se to neće desiti, a ipak se desilo. To dovodi do jedne nove Evrope, koja nije ona koju smo znali, i verovatno do mnogih procesa u samoj Evropi koji će ličiti na ovo što je uradio narod Velike Britanije“, naveo je Dodik.
Kazao je da postoji neizvesnost kako će se sve dalje odvijati.
„U svakom slučaju je vidljivo da su arogancija i neuvažavanje stavova na lokalnom nivou doveli do razočarenja ljudi u Velikoj Britaniji. A verovatno i na mnogim drugim mestima“, dodao je entitetski predsednik.
Podsetivši da i u RS postoji „potreba za raznim vrstama izjašnjavanja naroda“, Dodik je rekao da je RS to nekoliko puta „vrlo oštro onemogućeno“.
„Ali afirmacija referenduma kao konačne odluke o važnim nacionalnim pitanjima na ovaj način poprima dodatnu snagu i to će služiti RS u nekoj budućnosti“, dodao je Dodik u izjavi za regionalnu N1TV.