„Mi, Nemci, bezgranično smo zahvalni Rusima, Ukrajincima, Belorusima i drugim narodima Sovjetskog Saveza zato što su pred lice zverstava i zločina koji su izvršeni u ime nemačkog naroda pružili ruku u znak pomirenja, kao i zbog toga što su iz tragičnog iskustva rata i žestokog neprijateljstva, nasilja i varvarstva, stradanja i nasilne seobe naroda uspeli da odneguju nešto što nas objedinjuje, što je ustanovilo partnerske, pa čak i prijateljske odnose“, piše Frank Valter Štajnmajer za „Komersant“.
Šef nemačke diplomatije je naglasio da veliki gubici naroda SSSR-a nisu zaboravljeni, kako u zemljama bivšeg SSSR-a, tako i u Nemačkoj. Prema njegovom mišljenju, očuvanje sećanja na užase Drugog svetskog rata i krivicu Nemačke je bilo, jeste i biće neodvojivi uslov i pretpostavka za pomirenje Berlina i Moskve.
Razmišljajući o ratnim događajima, Štajnmajer navodi da se danas samo zajedničkim naporima može očuvati stabilan svetski poredak u Evropi.
Šef nemačke diplomatije je naveo da dijalog i zajednička sećanja, tesne veze između društva, između omladine sa raznih strana, mogu i treba da pomognu da se spreči nastanak postepenog otuđivanja.
„Tamo gde nešto ugrožava mir, mi, oni koji danas snosimo odgovornost, treba da preuzmemo na sebe zadatak da izvučemo pravilne pouke iz naše zajedničke istorije“, smatra Štajnmajer.
Diplomata je pozvao da se poštuje sećanje na one koji su dali svoje živote u prošlom ratu.
Na današnji dan 22. juna 1941. godine Nemačka je napala SSSR. Gubici Sovjetskog Saveza u Drugom svetskom ratu broje 26,6 miliona ljudi.