Kako prenosi portal „Koha“, to je bio razlog da upravni odbor odluči da prekine sporazum kako bi zaštitio javni interes i minimalizovao finansijske rizike u vezi sa projektom koji se tiče razvoja turističkog centra „Brezovica“.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić uputio je ranije dopis kompanijama zainteresovanim za skijaški centar „Brezovica“, u kojem ih ohrabruje da istraže ostale načine ulaganja u postojeće skijalište kojim upravljaju srpska preduzeća, umesto što se uključuju u „politički obojen projekat“.
„Ohrabrili bismo vas da istražite ostale načine ulaganja u postojeće skijalište kojim upravljaju srpska preduzeća, umesto da se uključujete u politički obojen projekat koji bi se mogao završiti arbitrarnim investicionim postupkom bez presedana, što bi moglo da izazove pravni rizik i ozbiljno narušavanje reputacije vaše kompanije, uključujući i javna obaveštenja poslata relevantnim institucijama pravnog sistema u kome je registrovana vaša kompanija“, naveo je Đurić.
Dopis, u koji je Tanjug imao uvid, poslat je na adrese četiri člana konzorcijuma — „Akgirisim“ iz Turske, „Poma“ iz Italije, MND Grup i „Sošete de Tre vale“ iz Francuske.
Đurić je u dopisu naveo da su vlasnici skijališta i ostalih objekata na Brezovici srpska preduzeća „Fond Ineks intereksport“ i „Skijališta Srbije“, koja upravljaju skijalištem, upozorili da će ona biti ozbiljno ugrožena ukoliko se projekat razvoja odmarališta Brezovica realizuje.
Podsetio je da su ta preduzeća pokrenula brojne postupke pred sudovima privremenih institucija na KiM, kao i da su privremenoj vladi u Prištini dostavila obaveštenje o arbitraži.
Đurić je dodao i da preduzeća nisu bila obaveštena niti su dobila nadoknadu u postupku eksproprijacije koju sprovode privremene institucije samouprave na KiM. To je, dodao je Đurić, u suprotnosti sa gotovo svim međunarodnim dokumentima.
Navodeći da Vlada Srbije aktivno podržava ekonomski razvoj na prostoru KiM, Đurić je rekao da istovremeno ima ustavnu obavezu da štiti svoju imovinu i građane.