Budući da su najnovija istraživanja pokazala da su neki uzorci alata stari najmanje 50 godina, stručnjaci smatraju da majmuni već decenijama žive u kamenom dobu.
Pretpostavlja se da je članove ove napredne zajednice na primenu oruđa naterala nužda. Naime, makakiji koji žive u kopnenom delu Tajlanda, gde im je na raspolaganju izobilje plodova i lišća, ne poznaju veštine upotrebe kamenja, piše hrvatski „Tportal“.
Zasad se procenjuje da su najstariji pronađeni uzorci alata stari oko 50 godina. Međutim, postoji mogućnost da veština datira hiljadama godina unazad, još iz vremena kada su se ostrva odvojila od kopna tokom poslednjeg ledenog doba. Ostavši bez svoje prirodne hrane, makakiji su morali da se preorijentišu na ono što im je bilo dostupno — uglavnom kokos i školjke.
„Činjenica da oruđe koriste samo životinje na ostrvima ukazuje da su ostale zarobljene na njima kada je nivo mora porastao na kraju poslednjeg ledenog doba“, rekao je Majkl Haslam sa Univerziteta Oksford, koji je na čelu Projekta za arheologiju primata.
„Naročito nas zanima poređenje između onoga što rade majmuni i onoga što su radili savremeni ljudi nakon izlaska iz Južne Afrike“, objasnio je za Haslam za Bi-Bi-Si.
Istraživanja ponašanja majmuna otkrila su da oni traže školjke u nepredvidljivim smenama plime i oseke, kako su to najverovatnije radili i ljudski preci. Postoji i mogućnost da je morska hrana makakijima omogućila da razviju viši nivo inteligencije.
„Već decenijama se diskutuje o tome kakav su uticaj na mozak mogle imati hranjive materije iz morske hrane“, rekao je Haslam.
Naučnici se nadaju da će na ostrvima pronaći i mnogo starije alatke iz kojih će moći da dešifruju ponašanje makakija u davnoj prošlosti.