Neke od razloga rasta interesovanja Australije za razvoj odnosa sa Rusijom naveo je Majkl Vesli — šef delegacije australijskih stručnjaka i direktor Škole međunarodnih, političkih i strateških studija Australijskog nacionalnog univerziteta tokom konferencije na Moskovskom državnom institutu za međunarodne odnose.
Vesli je odgovarajući na pitanje novinara „Sputnjika“ tokom konferencije izjavio da Australija kao i mnoge druge države regiona ima duboke i važne ekonomske odnose sa Kinom, ali i sa SAD u oblasti bezbednosti.
„Mi bismo želeli da izbegnemo konflikt naših ekonomskih i bezbednosnih interesa i radimo na tome. Moram reći da bismo želeli da pojačamo diverzifikaciju naše saradnje u oblasti odbrane i ekonomije tako što bismo u ovaj proces postepeno uključili Rusiju“, rekao je on.
Među članovima delegacije bio je Pol Dib, počasni profesor Australijskog nacionalnog univerziteta i počasni predsednik Centra strateških i bezbednosnih studija. Dib se prethodno nalazio na čelu Uprave vojne obaveštajne službe i bio zamenik ministra odbrane Australije. Iako Dib negativno gleda na povratak Krima pod okrilje Rusije i ulogu Moskve u događajima u Donbasu, ipak, bivši zamenik ministra odbrane Australije je podvukao da Rusija i Australija moraju tražiti moguće tačke saradnje.
Član australijske delegacije Kaj Vilson, profesor Centra evropskih studija na Australijskom nacionalnom univerzitetu dodao je i da interesovanje za jačanje odnosa sa Moskvom raste od kako je primetan razvoj ruskih dalekoistočnih regiona. Australija bi želela da učestvuje u ovom procesu i računa da bi mogla da ima ekonomske koristi.
Podjednako pragmatično Australija posmatra i saradnju u okviru Transtihookenaskog partnerstva, projekta koji razvijaju SAD. Majkl Vesli smatra da je to veoma važan sporazum, ali da Australija ne gaji iluzije.
„Ovaj sporazum ne može biti dobar, jer ne obuhvata Kinu, našeg glavnog ekonomskog partnera. Mi želimo da budemo zadovoljni članovi ovog sporazuma, ali svesni smo da je to samo deo igre.“
Vesli je dodao da je Australija jasno stavila do znanja Americi da formiranje ekonomskih blokova i političko rivalstvo nije u njenim interesima, već da želi da ugovori o slobodnoj trgovini i investicijama budu transparentni.