„Još u oktobru 2014. godine, nekoliko meseci pošto je Evropska unija uvela sankcije Rusiji, smatrali smo da je gubitak Rusije kao partnera bila greška kako na političkom (u vezi s rešavanjem sirijskog pitanja), tako i na ekonomskom nivou (za našu poljoprivredu), te da ćemo za to skupo platiti“, navedeno je u pismu koje je poslala francuska političarka i članica Evropskog parlamenta Rašida Dati.
Političari podsećaju da su 2014. godine personalne evropske ograničavajuće mere važile za šefove ruskih bezbednosnih resora Aleksandra Bortnikova i Mihaila Fradkova.
„Podsetimo da su Sjedinjene Američke Države takođe uvele sankcije Rusiji, ali prevashodno ekonomske. Oni nisu otišli tako daleko da dovode u opasnost saradnju s rukovodiocima obaveštajnih službi. Zbog čega onda mi ulažemo toliko napora na tom planu po cenu naše sopstvene bezbednosti?“, pitaju se autori pisma.
Prema njihovom mišljenju, bez obzira na to što se saradnja obaveštajnih službi nastavlja, ukidanje sankcija bi omogućilo da se obnove saradnja i dijalog koji su korisni za evropske zemlje.
„Rusija, zahvaljujući poziciji u Siriji, ima pristup dragocenim informacijama o DAEŠ-u. Mi treba da naučimo da delujemo odgovorno, konkretno i da prekinemo da verujemo u ideale koji više nikome ne znače. Ova ’realna politika’ više nije izbor, ona je postala obaveza koju nam nalaže svet koji nas okružuje“, pišu autori i dodaju da je neophodno „prevazići granice želje da se kazni“ radi globalnih ciljeva i interesa.
Autori pisma smatraju da se u Evropi sve jače čuju glasovi onih koji pozivaju da se preispitaju sankcije ili da se čak ukinu.
„Istorija će dokazati da imaju pravo oni koji su bili politički hrabri da daju takvo saopštenje“, završavaju oni.
Među političarima koji su potpisali pismo su francuski, nemački, italijanski, slovenački i malteški poslanici.