U sedištu NATO-a smatraju da su vojne vežbe „previše očigledno usmerene prema Rusiji“. Uprkos napetosti u odnosima sa Moskvom, tokom vežbi se „bespotrebno igra po scenariju pravog rata“, navodi Špigl. Osim toga, izvođenje manevara uoči samita NATO-a u Varšavi znači otići u krajnost, smatraju u NATO-u.
Formalno, „Anakonda“ je nacionalna vojna vežba, ali pod pritiskom Varšave u njoj učestvuju skoro sve članice NATO-a, pre svega SAD.
„Za pakt ovaj trenutak nije najsrećnije izabran: u vreme kad u Briselu naglašavaju da nameravaju da obnove dijalog sa Moskvom, u Poljskoj se igraju rata“, navodi list.
Iza kulisa, predstavnici zemalja NATO-a, uključujući i Nemačku, „pokušavaju da umire Poljake“, ali nova poljska vlada se „striktno pridržava svog antiruskog kursa“. Mnogi strahuju da bi Poljska mogla „politički da otruje“ julski samit NATO-a u Varšavi.
Neslaganja su se pojavila i tokom nedavne posete generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga Poljskoj. Dok je Stoltenberg govorio o razmeštanju jedinica NATO-a u Poljskoj po principu rotacije, predsednik Andžej Duda zahtevao je uspostavljanje stalnih baza. A kada je generalni sekretar ponosno objavio da će u Poljsku biti upućen neviđen broj vojnika, osporili su ga da o tom broju još treba da se raspravlja.
Osim toga, upravo Poljska je pozvala Gruziju i Ukrajinu da učestvuju u vojnoj vežbi. Ove zemlje nastoje da postanu članice NATO-a, ali u samom paktu odbacuju tu ideju delimično i da ne bi „iritirale“ Rusiju. „Međutim, Poljaci se ne slažu sa tim. Osnivački akt Rusija—NATO Varšava je proglasila zastarelim“, dodaje Špigl.
„Iz perspektive Berlina, Varšava namerno provocira“, naglašava nemački list.
Poljska strana uspela je da iznervira i Nemačku, optužujući je za navodno blokiranje tranzita američke vojske. Nemačka vlada „nije bila oduševljena“ i nije slučajno da u vojnim vežbama „Anakonda 16“ učestvuje samo 400 vojnika iz Nemačke. Ukupno u vežbama učestvuje 31.000 vojnika iz 24 zemlje.