Referat se zasniva na podacima iz 2013. godine. U njemu su ušli izveštaji država-izvoznica oružja i međunarodna trgovinska statistika UN. Radi se kako o prodaji oružja, tako i o municiji, sportskom i lovačkom oružju, kao i o pištoljima.
Prema dokumentu, u 2013. godini glavni uvoznici na Bliskom istoku su povećali obime kupovine za više od 80 odsto, u poređenju sa podacima iz 2012. godine. Regionalni lideri su Ujedinjeni Arapski Emirati i Saudijska Arabija (zauzimaju četvrto, odnosno peto mesto u svetu). Ujedinjeni Arapski Emirati su udvostručili kupovinu, potrošivši 170 miliona dolara, dok je Saudijska Arabija skoro utrostručila nabavku — 161 miliona dolara.
Minimum deset miliona dolara za kupovinu lakog naoružanja potrošili su Egipat, Izrael, Jordan, Irak, Katar, Kuvajt, Liban i Oman.
„Skoro udvostručene isporuke lakog naoružanja na Bliski istok u 2013. godini, u poređenju sa 2012. godinom, postavljaju ozbiljno pitanje: da li države zaista strogo procenjuju moguća odstupanja, destabilizaciju ili kršenja ljudskih prava pre nego što izvezu oružje“, izjavio je rukovodilac projekta Erik Berman.
Lideri u prodaji lakog oružja u svetu su SAD — 1,1 milijardi dolara u 2013. godini. Slede Italija (644 miliona dolara) i Nemačka (557 miliona dolara). Udeo tih država predstavlja skoro 40 odsto svetskog izvoza.
Glavni svetski izvoznici su 16 zemalja, čija prodaja je veća od 100 miliona dolara godišnje. Među njima su, između ostalog, Brazil, Austrija, Južna Koreja, Turska i Rusija.
Osam zemalja koje kupuju oružje za minimum 100 miliona dolara godišnje su glavni uvoznici. Ovde je lider SAD — 2,5 milijarda dolara. Nakon njih idu Kanada, Nemačka, Ujedinjeni Arapski Emirati i Saudijska Arabija (troše na kupovinu oružja od 100 do 499 miliona dolara).
Rusija se nalazi na osmom mestu po izvozu lakog oružja (sa prodajom od 100 do 499 miliona dolara) i na 11 mestu po uvozu (od 50 do 99 miliona dolara).