Nakon poraza talibanskog režima u Avganistanu 2001. godine, mnogi lideri ove terorističke organizacije prebegli su na severozapad Pakistana. I dok su mnogi od njih ubijeni ili su pobegli na Bliski istok, postoje indicije da se jedna grupa okuplja u najvećem pakistanskom gradu i da je u potrazi za novim regrutima.
Karači je prosperitetan lučki grad i jedan od najvećih gradova na svetu. Prema popisu stanovništva, u njemu je 2010. godine živelo više od 13 miliona ljudi, a procenjuje se da danas ova metropola broji 20 miliona stanovnika, što ga čini idealnim za formiranje militantnih grupa.
Južnoazijski ogranak Al Kaide, poznatiji kao AKIS (Al Kaida na indijskom potkontinetu), formiran je 2014. godine kao rival DAEŠ-u i odgovoran je za nekoliko napada na verske manjine u Bangladešu.
„Jezgro Al Kaide — mislioci i oni koji planiraju operacije, ne idu odmah u borbu već daju uputstva… Lokalni momci su ti koji su na prvim linijama“, rekao je jedan zvaničnik za borbu protiv terorizma koji je želeo da ostane anoniman.
AKIS je osnovana u Karačiju i deluje u medresama i školama, propovedajući islam i tražeći određene studente za potencijalno vrbovanje. Deluje preko punomoćnika, a cilj joj je uspostavljanje veza sa raznim militantnim grupama u Pakistanu, uključujući i lokalne sunitske milicije i etničkih Bengalaca, kao i sa Muhadžirima (indo-arijskom etničkom grupom u Pakistanu).
„Al Kaida je poput kišobrana… Na samom vrhu su oni koji upravljaju, i oni traju“, rekao je penzionisani pukovnik pakistanske vojske Said Tahir Husein Mašadi i dodao da u Pakistanu ne mora da ulaže mnogo napora, već samo treba da okupi i ujedini već postojeće organizacije i imaće gotovu mašinu za ubijanje.
Ta mašina izgleda još više zastrašujuća ako se uzmu u obzir izveštaji američkih obaveštajaca u kojima se navodi da AKIS vrbuje simpatizere i iz redova pakistanske vojske. Nakon što su pripadnici ove terorističke organizacije bez uspeha napali i pokušali da otmu pakistanski ratni brod, pet oficira mornarice osuđeno je za pomaganje teroristima.
I dok jedan deo pakistanskih zvaničnika smatra da Al Kaida više nije sposobna za izvođenje napada poput onog na kule-bliznakinje u Njujorku, drugi izražavaju bojazan da ta grupa planira nešto veliko.
Pakistanska policija i vojska već neko vreme izrađuju planove za borbu protiv terorizma, ali bez mnogo uspeha. Prošlog meseca likvidirano je samo 14 ekstremista, što je skromnan broj, s obzirom na to da je evidentirano nekoliko stotina članova Al Kaide koji rade u Karačiju.