Sandra Rašković Ivić, predsednica Demokratske stranke Srbije, za Sputnjik kaže da će ta partija inicirati formiranje anketnih odbora o krađi izbora i o rušenju u Savamali, kao i donošenje Zakona o vojnoj neutralnosti Srbije.
„Srbija će tako imati rezoluciju u Skupštini kojom će biti oglašena kao vojno neutralna država. Pripremamo i zakon o nelegalno stečenoj imovini, kao i niz zakona koji se tiču socijalnih pitanja, među kojima je i rešavanje problema ljudi zaduženih u švajcarskim francima“, kaže Rašković Ivić.
Prema njenim rečima, DSS bi vladajuću stranku premijera Vučića u parlamentu mogla da podrži u pravcu inicijativa koje su usmerene prema Kini, kao što je bilo pronalaženje rešenja za „Železaru Smederevo“.
Slično razmišlja i predizborni koalicioni partner DSS-a, Srpski pokret Dveri. Prema rečima njihovog lidera Boška Obradovića, poslanici te partije takođe će pažnju novog saziva Skupštine Srbije skrenuti na, prema njihovom mišljenju, najaktuelnija pitanja — izborne neregularnosti i slučaj Savamale.
„Zbog značaja vladavine prava u našoj državi te dve teme zaslužuju formiranje anketnih odbora, sastavljenih od članova svih parlamentarnih opcija, bez obzira na to ko će biti vlast, a ko opozicija. Pored toga insistiraćemo i na donošenju zakona o zaštiti prezaduženih porodica, kao i na potpuno novoj poljoprivrednoj politici“, poručuje Obradović.
On napominje da će tek kada čuju ekspoze mandatara Aleksandra Vučića moći da kažu šta je u njemu za Dveri prihvatljivo, kao što je na primer neuvođenje sankcija Rusiji, a šta će sa druge strane biti predmet njihove žestoke kritike.
Poslanik Demokratske stranke Balša Božović za Sputnjik kaže da će ta partija ispuniti svoja predizborna obećanja, pa će se između ostalog zalagati da se van snage stavi Zakon o smanjenju penzija.
„Takođe ćemo insistirati na izmenama i dopunama Zakona o porezu na imovinu, jer taj porez u najvećoj meri opterećuje srpska domaćinstva. Veoma važno je i stavljanje van snage Zakona o ’Beogradu na vodi‘, a lično radim i na zakonu o zapošljavanju mladih, kao nečemu što se tiče budućnosti Srbije“, objašnjava Božović.
Kada je reč o eventualnoj podršci koju bi u Skupštini demokrate mogle da pruže SNS-u, Božović kaže da je premijer Vučić već imao ekspoze koji nije sproveo u delo, pa je i poverenje u njegov ekspoze izgubljeno.
Poslanici iz redova srpskih radikala u skupštinu se vraćaju sa idejom da Srbija što pre otpočne pregovore o unifikaciji trgovinskog sporazuma sa Evroazijskom unijom. Miljan Damjanović, predsednik beogradskog okružnog odbora SRS-a, kaže da će se ta stranka boriti i protiv članstva Srbije u EU i za ukidanje sporazuma sa NATO-om.
„Naravno, najviše ćemo se baviti time da se prekinu protivustavni pregovori i ukinu potpisani sporazumi zvaničnog Beograda sa predstavnicima takozvane države Kosovo. Borićemo se i za odbranu Ustava i preambule da je Kosovo i Metohija sastavni deo Srbije“, ističe Damjanović za Sputnjik.
Kako kaže, SRS će podržati vladajuću partiju u domenu saradnje sa Rusijom i svim drugim prijateljskim zemljama.
U fokusu rada Socijaldemokratske stranke biće socijalni aspekt ekonomske politike Srbije, kaže za Sputnjik potpredsednik te stranke Marko Đurišić.
„Ponovićemo predlog za ukidanje Zakona o smanjenu plata i penzija, a pokrenućemo i inicijativu za razrešenje predsednika RIK-a gospodina Đurđevića, s obzirom na njegovo neprimereno ponašanje tokom sprovođenja izbornog procesa“, navodi Đurišić.
Poslanici SDS-a kritikovaće loše poteze Vlade Srbije, dok SNS u Parlamentu može očekivati njihovu podršku kada je reč o zakonima koji su na evropskoj agendi i iskreno doprinose evrointegracijama i napretku srpskog društva.