Prema podacima Ministarstva kulture i turizma Turske, u aprilu je zemlju posetilo 1,75 miliona ljudi, što je za 28 odsto manje nego u aprilu prošle godine. Najviše je smanjen (za 79 odsto) priliv turista iz Rusije: sa 150 na 31 hiljadu ljudi. U aprilu došlo je za 35 odsto manje državljana Nemačke, 246 hiljada. Značajno je smanjen i broj turista iz Francuske, Velike Britanije, Grčke i SAD.
Stručnjaci ističu da situacija i dalje može da se ispravi: hoteli u Španiji, Grčkoj i Portugaliju već su skoro potpuno rasprodati i nije isključeno da će deo turista morati da odabere Tursku.
Turska takođe može da pokuša da nadoknadi ovaj pad od turista iz Gruzije i Ukrajine (u ovom pravcu primetan je rast). Ali za to bi lokalni biznis morao da pođe na značajne ustupke u cenama. Gosti iz Rusije i Nemačke su smatrani „naročito solvabilnim i spremnim da potroše novac“, navodi se u članku.
Odsustvo ruskih turista usledilo je zbog krize u odnosima dveju zemalja, nakon što je turski borbeni avion oborio ruskog bombardera. Nemce, opet, odbija napeta bezbednosna situacija.
Sada u Turskoj počinje letnja sezona i smanjenje broja turista je posebno bolno. Prema nekim procenama, ove godine u zemlji bi moglo da bude 7,6 miliona turista manje. Za biznis će to rezultirati gubitkom od oko 8,9 milijardi dolara. Čak i ako se ostvariti optimistična prognoza prema kojoj će priliv turista biti smanjen za 5,3 miliona ljudi, zemlja će izgubiti 6,2 milijarde dolara.
Uz to turizam u Turskoj ostaje važan deo državnih prihoda. On predstavlja šest odsto BDP-a i omogućava radna mesta za više od osam odsto stanovnika zemlje. Ali još je važnije to što ova grana privrede predstavlja izvor deviza.
Prema analizi agencije Mudis, Turska je ranjiva zbog svoje zavisnosti od stranog kapitala. Do sada zemlja uvozi mnogo više, nego što izvozi, navodi Velt.
Prostora za finansijske manevre Erdogan gotovo nema, piše izdanje. Devizne rezerve zemlje su tokom prošle godine opale za skoro 12 milijardi dolara.