Zamerili smo Hrvatskoj što je pokazala odmah na prvom poglavlju želju da ukaže kako Srbija nije spremna. Mislim da ćemo to otkloniti u direktnim razgovorima i mislim da ćemo o tome sada unapred razgovarati kako se ne bi stvarao utisak da države koje su poslednje ušle u EU žele da taj proces proširenja same zaustave, iako je dovoljno da se kod osnivača pojavio zamor u proširenju“, kazao je Nikolić.
On je ukazao da je sa koleginicom iz Hrvatske, Kolindom Grabar Kitarović razgovarao na temu problema koje je Zagreb napravio u otvaranju poglavlja Srbiji, rekavši da je Hrvatska pokušala da zaustavi Srbiju zahtevima koje nije mogla da opravda, a ni dokaže Evropi u potpunosti.
„Imaćemo u najskorije vreme sastanak na kojem će eksperti i državni funkcioneri razgovarati i dogovarati sledeće korake. Mislim da Hrvatska neće moći da opravda svoj stav, tako da će Srbija najverovatnije imati otvoreno poglavlje“, istakao je Nikolić.
On je izrazio spremnost da insistira na ispunjavanju opravdanih zahteva, ali je dodao da zna da u Hrvatskoj postoje neki političari koji iskazuju želju da Srbiju ostave po strani, da ne postane punopravni član EU.
„Uvek se nadam da će to biti politička manjina u Hrvatskoj i da Hrvatska okrenuta budućnosti neće morati da se okreće prošlosti, da u njoj traži savete kako da se ponaša prema Srbima i Srbiji, jer nam je to donosilo samo probleme“, dodao je Nikolić na konferenciji za novinare, posle sastanka šefova država jugoistočne Evrope u okviru samita Brdo-Brioni u Sarajevu.
On je naglasio da ove sastanke ne treba prekidati i da se na njima mora insistirati zbog svih problema koje Evropa ima u svom funkcionisanju i koji su preneti na odnose u regionu.
„Današnji skup doneo je novi kvalitet da smo otvoreno razgovarali o onome što nas pomalo deli. Srbija će sigurno nastaviti da iskreno učestvuje u procesu Brdo-Brioni, kao što Vlada Srbije iskreno učestvuje u procesima koji su iz ovoga proistekli“, rekao je Nikolić.
On je naglasio da je želja Srbije da bude članica EU iskrena i da na putu ka Uniji ispunjava uslove koji se postavljaju.
Prema njegovim rečima Samit u Sarajevu je bio prilika da se dogovori zajedničko delovanje u problemima koji dotiču sve u regionu.
„Insistiralo sa da želju da budemo članice iskazujemo zajednički i da to delovanje bude zajedničko, kako bi se svi što pre spremili za članstvo, da ne bi proticalo 10 do 15 godina od jednog do drugog članstva“, naglasio je on.
Nikolić je ukazao da Srbija ima poglavlje koje za nju predstavlja veliki problem, ali ima ga i EU koja ga je smislila.
Takođe je izrazio zadovoljstvo što je na Samitu lako usaglašena zajednička izjava, i dodao da će Srbija sa voljom ići u Makedoniju, gde će biti održan naredni samit Brdo-Brioni procesa.
Nikolić se osvrnuo i na želju zemalja regiona za članstvom u NATO, poručivši da Srbija nema nameru da pristupa bilo kom vojnom savezu, da sa bilo kim ima zajedničke operacije, a da će podržavati misije UN i EU.
„U svemu što vojni blokovi budu organizovali Srbija neće učestvovati“, rekao je Nikolić i dodao da postoji razumevanje za stav Srbije.