On je, govoreći na Samitu 100 biznis lidera jugoistočne Evrope, kazao da su neke države ušle u prikriveni i latentni sukob, i da zbog toga nije bilo napretka u prošlom periodu, te je zaustavljen trend dobrih odnosa na Balkanu.
To je, prema njegovom mišljenju, možda izazvano migrantskom krizom, krizom u EU, jačanjem ultranacionalizma, posebno u Hrvatskoj, što, kako je naveo, „utiče na sve nas jer se radi o velikoj državi u ovom regionu“.
Predsednik Srbije istakao je da se u Evropi dobijaju trenutno aplauzi za evroskepticizam, a zemlje regiona žele u EU i zbog toga treba da se molimo da Unija opstane, kako bismo mogli da rešimo svoje probleme.
Države bivše Jugoslavije, kako je podsetio, nasledile su probleme koje, kada bi postojala volja, mogu lako da se prevaziđu.
„Mislili smo da smo bili na dobrom putu da ih prevaziđemo i onda je usledila kriza EU. Kriza je višeslojna i nije samo kriza proširenja. EU se nalazi pred pitanjem kako treba da izgleda, da li da bude skup država ili federacija. Osnovna je ideja da bude skup država, ali se osetilo da postoji velika želja Brisela da bude glavni grad Evrope u kojem se sve odlučuje i videlo se da mnoge države žele da se izvuku iz toga. Ko želi sada da uplaši EU preti organizovanjem referenduma“, ukazao je on.
Nikolić je kazao da države regiona razdvojeno idu ka EU, svako sa svojim problemima.
„Ništa ne znači Srbiji da uđe u EU a da ne uđu sve ostale zemlje okruženja“, ocenio je on, dodajući da nedostaje zajednički nastup pred EU, kako bi se pokazalo da je region jedinstven u želji da postane članica Unije.
Kada je reč o Srbiji, on je istakao da će sigurno imati problema sa Poglavljem 35, za koje se ne zna kako će se završiti.
„Za ostala 34 poglavlja smo spremni, bar spremniji od nekih članica EU, a pojaviće se neko da nam to stopira“, dodao je Nikolić.
Predsednik Srbije je rekao da će naša zemlja sve učiniti da postane članica EU, osim „onog“ uslova koji ne smeju da nam postave.
On je Sloveniji zahvalio na podršci na putu ka EU, rekavši da ona nije sebični član Unije, dok se neki drugi ponašaju „kao brodolomnik koji se ukrcao na čamac, a tuče veslom onog koji želi da se spasi“.
„Mi se spasavamo ulaskom u EU, (spasavamo) svoju ekonomiju, društveno uređenje, vladavinu prava, ljudska prava, slobodu medija“, rekao je on.
Srbija, kako je najavio, neće podmetati nikome noge na putu u EU, kao i da bi bilo sve lakše ako bi prestali međusobno da to činimo jedni drugima.
Istovremeno je ukazao da je EU pokazala svoje slabosti, time što nije mogla da se snađe u migrantskoj krizi.
On je dodao da je protiv toga da Srbija bude u NATO-u, jer želi da nikada više Srbija ne ratuje, a one koji žele u vojnu alijansu je upitao da li su sigurni da li neće ratovati zarad nekih viših ciljeva izvan svojih granica.
Srbija, prema njegovim rečima, nema neprijatelja u svetu, a tako i na Balkanu i ne želi da stvara neprijatelje, ali će uzvraćati ako je neko napada.
„Nije naša slabost što ponekad prećutimo komšijama i prijateljima kada nam načine neko zlo. U Srbiji izbore niko neće da dobije tako što će da kaže da mrzi druge. Sada će u Srbiji takvog da posmatraju kao ludaka“, uveren je Nikolić.
On je konstatovao da se neke države regiona nisu otrgle takvog ponašanja ili su se ponovo vezale za tako nešto.
Nikolić je ukazao da je Crna Gora, na primer, rešila pitanje demarkacije sa Kosovom, koje nije priznato od UN, mimo članice svetske organizacije Srbije, ali da se Srbija ne ljuti.
Takođe, sa Rusima Srbija ima problem kada kažu da Krim ima pravo na samoopredeljenje, pravdajući to time da poštuju odluke EU vezane za Kosovo, na šta se, takođe, Srbija ne ljuti.
„Pošto smo mali, kao u životinjskom svetu moramo da menjamo boju. Kameleon mora svaki čas da menja boju, a slon ne. Tako moramo da se prilagođavamo Istoku i Zapadu, i Srbija je na dobrom putu i napreduje“, zaključio je Nikolić na predsedničkom panelu, na kojem su učestvovali predsednici svih zemalja regiona izuzev šefice hrvatske države Kolinde Grabar Kitarović, koja će tek večeras doputovati u Sarajevo.