„Sankcije mogu biti ukinute samo kada Rusija u potpunosti ispuni sve obaveze. Međutim, mi smo spremni da uvedemo dodatne ograničavajuće mere ukoliko potezi Rusije to budu zahtevali“, stoji u dokumentu.
Pritom, lideri G7 su naveli da je neophodno održavati dijalog sa Moskvom kako bi se pronašlo političko rešenje za ukrajinsku krizu.
Istovremeno, G7 je pozvao da se što pre sprovedu izbori u Donbasu, kao i da je preduslov da se to dogodi apsolutni prekid vatre.
Reči je bilo i o „bregzitu“, a u zaključku navodi se da bi glasanje za izlazak Britanije iz Evropske unije ozbiljno ugrozilo globalni rast, kao i da je migrantska kriza u Evropi globalni izazov koji iziskuje globalni odgovor u vidu veće pomoći međunarodnih finansijskih institucija i donatorskih zemalja.
Takođe, ukazano je da bi izlazak Britanije iz 28-članog bloka negativno uticao na tendencije povećane globalne trgovine, investiranja i zapošljavanja, prenosi danas Bi-Bi-Si.
U fokusu dvodnevnog sastanka u Ise Šimi bili su svetski ekonomski izazovi i referendum o daljem članstvu Britanije u EU 23. juna, ali su učesnici istakli i niz širih političkih pitanja, uključujući terorizam, geopolitičke sukobe i priliv migranata kao šok „neekonomskog porekla“.
Oni su u zajedničkom saopštenju izrazili i zabrinutost zbog situacije na Istočnokineskom i Južnokineskom moru, gde su sporovi u vezi sa polaganjem prava na određene teritorije doveli do pojačanih regionalnih tenzija proteklih godina.
Iako se u dokumentu ne pominje Kina niti njeno širenje u teritorijalno spornim vodama, poziva se na poštovanje slobode plovidbe i mirno rešavanje konflikata, pravnim putem.