O tome šta se zaista desilo na stadionu „Stad de Frans“ u subotu 21. maja, za Sputnjik govori Nikola Botman, glavni urednik portala „Pariz fans“.
„Punktovi gde se vrše provere bili su postavljeni na većoj udaljenosti od stadiona nego što je to inače slučaj. Ne direktno uz sam stadion, već u ulicama oko stadiona. Prvo su bile proveravane karte, a potom su posetioci bili pretresani“, navodi on.
Kako kaže, ono što je njemu bilo čudno je to što je sam došao do stadiona, a da ga niko do tada nije zaustavio niti prekontrolisao.
„Čudno je i to što su i druge navijače na različite načine proveravali, odnosno više su zaustavljali one koji takoreći deluju agresivno. Oni koji su izgledali uslovno rečeno normalno niko nije kontrolisao“.
Nikola Botman dodaje da ne zna kako je bilo na samim tribinama, ali da je prošlo mnogo vremena do pojave prvih požara. Navijači su, dodaje Botman, imali vremena da zapale zastavu.
„Možda je ovo i bila neka vrsta vežbe ili provere, ali nadam se da će bezbednost na utakmicama tokom održavanja Evropskog šampionata biti daleko bolja“, zaključuje glavni urednik portala „Pariz fans“.
Sa druge strane, ako je ova utakmica pokazala manjkavosti u bezbednosnim procedurama i proverama, da li onda postoji opasnost čak i od terorističkih napada tokom održavanja takmičenja Evro 2016?
Naučna saradnica Instituta za međunarodne i strateške studije Karol Gomez kaže da je to pitanje prilično složeno, jer je subotnji meč bio neka vrsta provere, odnosno bezbednosne pripreme za Evropsko prvenstvo u fudbalu.
„U konkretnom slučaju, za pitanja bezbednosti tokom održavanja EP 2016 odgovaraju francuske državne službe i kompanija ’Euro S.A.S‘, koja se opet služi i uslugama državne policije i različitih državnih službi bezbednosti, ali ima i svoje radnike na licu mesta“, navodi Gomezova.
Ona dodaje da je pitanje bezbednosti zapravo centralno pitanje na prvenstva 2016. Tokom svakog meča na stadionu će biti angažovano 900 različitih radnika obezbeđenja, čije si broj može povećati za 30 odsto u slučaju potrebe.
Gomezova, koja inače izučava uticaj sporta na međunarodne odnose, ističe da je to što su navijači uspeli da unesu na stadion dimne bombe znak da bi čitav proces obezbeđenja na predstojećem šampionatu trebalo podići na značajno viši nivo.
„Posle novembarskih terorističkih napada u Parizu prošle godine, postavilo se pitanje da li su oni upravo bili ’predviđeni‘ i za stadion ’Stad de Frans‘“, upitala je ona.