Na početku je minutom ćutanja odata počast čuvaru objekata i svedoku rušenja u Savamali Slobodanu Tanaskoviću, koji je jutros preminuo na VMA, a potom su se sa improvizovane govornice okupljenima obraćali predstavnici pomenute inicijative, nevladinih organizacija i gosti inicijative iz Niša i Kraljeva.
„Ispunili smo zadatak, za one koji su delili letke, štampali plakate, koji su nam delili novac da bismo mogli da se okupimo danas ovde“, rekao je Radomir Lazović iz inicijative i dodao da se ne plaše i da neće da ćute.
Pa šta je ovo?! 😎 #protest pic.twitter.com/2gReMnwsK2
— Srećko (@ajdpali) May 25, 2016
Organizatori su istakli i zahtev za ostavkom gradskih čelnika.
Protestu su se pridružili i predstavnici političkih partija, među njima i Boris Tadić, Zoran Živković, Sanda Rašković Ivić, Đorđe Vukadinović…
Ispred Skupštine grada bio je postavljen kamion sa ozvučenjem i pre početka sa njega se puštala muzika.
Mnogo smo jaki! #nedavimobgd #protest pic.twitter.com/GKWlaZV4Rk
— Stonexman™ (@stonexman) May 25, 2016
Okupljeni su nosili zastavice na kojima piše „Naš grad“ i duvali su u pištaljke.
Po završetku skupa oni su se uputili u protestnu šetnju pod nazivom „Čiji je grad?“, Trgom Nikole Pašića, Nušićevom, Svetogorskom, Takovskom ulicom pored zgrade RTS-a i nazad do Starog dvora.
The crowd is dispersing now here in #Belgrade, #Serbia, and taking over the streets. pic.twitter.com/tpoa6C11Y3
— Balkanist Magazine (@Balkanist) May 25, 2016
Objekti u Hercegovačkoj ulici srušeni su u noći između 24. i 25. aprila, a po izjavama svedoka objekte su bagerima porušili ljudi sa fantomkama na glavama.
Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić rekao je tim povodom da je reč o nelegalnim objektima, da rušenje nije bilo obavljeno u skladu sa pravnom procedurom i da očekuje da će nadležni organi ispitati ko stoji iza toga i proceniti sve okolnosti.
Podrška #nedavimobeograd pic.twitter.com/8IFEsQ5d8R
— Boris Firicki (@BorisFiricki) May 25, 2016