Među potpisnicima su, navodi regionalna TV N1, italijanski marksistički teoretičar Antonio Negri, profesorka na kalifornijskom Berkliju Džudit Batler, konzervativni francuski filozof Alen Finkilkro i italijanski književni nobelovac Dario Fo.
U pismu se Hasanbegović opisuje kao revizionista istorije i simpatizer ustaškog režima.
„Zlatko Hasanbegović iskorišćava nasilje totalitarističkih režima kako bi diskreditovao borbu protiv fašizma. On nije izabran zbog svojih kompetencija u području kulture, već da bi promovisao ideologiju koju zastupa. U svojim govorima i publikacijama on u pitanje dovodi istorijske istine i osnovne vrednosti naše političke unije“, navodi se u pismu koje je objavio „Liberasion“.
List piše da je jedan od prvih Hasanbegovićevih poteza bilo ukidanje Komisije za neprofitne medije nakon čega se, kako se navodi, rešio neprijateljski nastrojenih novinara na HRT-u.
„Članove Saveta za elektronske medije izložio je ogromnom pritisku što je izazvalo zabrinutost brojnih organizacija, među kojima je i OEBS. Zbog svega ovoga pozivamo na zajedničku akciju jer u Evropi i Hrvatskoj nema mesta za ideologiju koju on zastupa. Ovde nije reč o slobodi mišljenja ili političkom senzibilitetu, već o izrazu naše privrženosti osnovnim vrednostima koje su temelj evropskog projekta“, navodi se u pismu.
Pismo protiv Hasanbegovića potpisali su i bivša premijerka Kanade Kim Kampbel, bivši šef španske diplomatije Migel Angel Moratinjos i poznati evropski intelektualci kao što su Etjen Balibar, Šantal Muf… Tu su i poznati francuski aktivisti i lovci na naciste Beate i Serge Klarsfeld.
Inače, u nekoliko navrata ranije je smenu Hasanbegovića tražio i istoričar Efraim Zurof, direktor Centra „Simon Vizental“, koji je novoj Vladi Hrvatske poručio da su ustaše bili zločinci, ne heroji.