Valentin Incko, visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu, oštro je reagovao na izjavu favorita za novog austrijskog predsednika Norberta Hofera, koji je posle susreta sa predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom rekao da „100 odsto podržava napore Srpske u smislu samoopredeljenja“. Hofer, koji je inače Inckov sunarodnik, poručio mu je i da „vodi objektivnu politiku“ na šta mu je visoki predstavnik odgovorio da „njegovi istupi o stanju u BiH i podrška predsedniku RS Miloradu Dodiku — ruše državu BiH“.
Hofer, koji je i potpredsednik Parlamenta Austrije, ali i čovek koji je u prvom krugu predsedničkih izbora u Austriji, kao kandidat Slobodarske partije, izašao kao ubedljiv pobednik, sa Dodikom se sastao u Beču, a tom prilikom je, govoreći o odnosima u Bosni, rekao i da „nešto što ne pripada istom, ne može da raste zajedno“.
Zašto se visoki predstavnik toliko iznervirao zbog Hoferove podrške Republici Srpskoj za Sputnjik objašnjava politički analitičar iz Bosne i Hercegovine Dževad Galijašević.
On smatra da stvari treba gledati iz drugog ugla jer se menjaju okolnosti u Evropskoj uniji, a napominje da Hofer nije bilo ko.
„Hofer je jasno ukazao da Evropa treba da se vrati tradicionalnim vrednostima, a osnovna tradicionalna vrednost u političkom uređenju države je nacija. Ako je austrijska nacija formirala svoju državu i ako su na tlu Evrope na taj način funkcionisale države i tada tako obezbeđivale stabilnost, zašto bi on to pravo uskratio Republici Srpskoj? Incko je nervozan jer zna da se menja politička klima u EU i Evropljani će sada podržavati onu politiku koju razumeju, a to je politika nacije tipa države, jer je to garancija evropske bezbednosti“, uveren je Galijašević.
Naš sagovornik je ubeđen da Hofer, i ako pobedi na izborima i postane predsedik Austrije, neće menjati stav.
„I ako do toga dođe, to će biti na nivou političkih nijansi. Generalno, mislim da ni on ni njegova stranka neće menjati stav, jer on i sada govori kao zvaničnik Austrije budući da je na poziciji na kojoj jeste. Ako postane predsednik može samo da sa te pozicije pojača svoj uticaj i da svojim političkim stavovima da dodatnu težinu“, smatra Galijašević.
On dodaje da takvi stavovi nisu samo deo poltičkog miljea Austrije, već da se mogu sresti i u francuskim i drugim političkim strukturama nacionalne orijentacije širom Evrope jer na taj način artikulišu svoju političku platformu od koje ne mogu da odustanu, pošto bi na taj način odustali i od sebe.
„Verujem u nacionalne politike koje tolerišu nacije i verujem da će Austrija uložiti sav svoj kredibilitet koji nije mali u EU, i kredibilitet neutralne zemlje koja nije u NATO-u, i da će RS konačno imati otvorenu podršku u EU“, kaže Galijašević.
On dodaje da je u toj priči naravno bitna i politika Srbije koja dosta pomaže RS u pomeranju barijera, jer konačno se iz Evrope vidi drugačiji pogled na Srbiju kao lokomotivu razvoja ovog dela Balkana, faktor stabilnosti i državu u čije se stavove može pouzdati i osloniti.
„Upravo i kroz prizmu te politike dalje se kreće i politika prema RS. Dakle, menja se“, zaključuje naš sagovornik.
Visoki predstavnik u BiH je Hoferov stav o RS protumačio i kao promovisanje nečega što bi uništilo državu BiH.
„Nepromišljeni povici spolja koji se tiču referenduma u BiH idu u potpuno pogrešnom pravcu i graniče se sa lakoumnošću. Jednostrana podrška samo jednoj grupi naroda uništila bi pažljivo izgrađenu ravnotežu i mogla bi dovesti do daljih napetosti. Austrija je dobrodošao partner i najveći investitor na Balkanu, upravo zbog svoje uravnotežene spoljne politike. Jednostrani potezi mogu naškoditi našem ugledu“, zaključio je Incko.
Inače, susret Dodika i Hofera završio se porukom austrijskog zvaničnika, koju je dao odgovarajući na pitanja novinara:
„Podržavamo RS u svim aktivnostima.“