„Ta izjava ostaje da zvoni u javnosti, u našoj svesti, kao nedolično ponašanje jednog biskupa“, rekao je Dodik novinarima u Banjaluci.
Dodik, naime, ostaje pri stavu da se Banjaluka i Blajburg ne mogu porediti i izjednačavati.
Predsednik Srpske je podsetio da su sa pojedinih područja proterivani Hrvati, ali sa određenih prostora su tokom rata proterivani Srbi, te ponovio da žali za svim stradalim na ovim prostorima.
„Žao mi je zbog svih stradalih ljudi na ovim prostorima. Možda bi biskup mogao konačno da izrazi žaljenje za stradalim Srbima u Drakuliću i mnogim drugim mestima. Ako nije, evo mu prilike da to uradi“, naveo je Dodik, prenela je Fena.
Neophodno je, smatra on, da biskup banjalučki i svi drugi učine napor za dodatno razumevanje među narodima kako bi se iz ove situacije „izašlo bar na način da se stvari konsoliduju, a ne da nedovršene izjave ponovo budu predmet polemike“.
Dodik smatra da je biskup Komarica trebalo da povuče spornu izjavu i da prizna da je poređenje Banjaluke i Blajburga bila greška.
On je rekao da saoseća sa Komaricom za stradanja Hrvata, kao i svih drugih naroda, Bošnjaka, 12 banjalučkih beba i Srba koji su stradali u prošlom ratu.
„Ali spekulacije koje je izneo biskup su apsolutno nedolične i mislim da bi bilo primereno da se do kraja ogradi od svoje izjave i da je povuče kao neosnovanu i netačnu. Onda bismo mogli da počnemo da vraćamo poverenje“, poručio je Dodik.
Biskup Komarica izjavio je danas da mu nije bila namera da povredi sugrađane Srbe, ni žrtve srpskog naroda iz vremena Drugog svetskog rata ni ovog poslednjeg.
Biskup tvrdi da je njegovo poređenje Banjaluke s Blajburgom bilo metaforično, a bilo je namenjena aktuelnim političarima u Hrvatskoj Srpskoj i celoj BiH, pa i Banjaluci, da konačno odlučnije zajednički počnu da ispravljaju tešku i dalekosežnu nepravdu kojaje naneta mnogim njegovim sugrađanima, sunarodnicima i savremenicima.
Za sve to, kako je rekao, odgovornost snose mnogi političari iz ratnih i poratnih godina, a koji su još na vlasti.