U Nemačkoj bi 2022. godine iz upotrebe trebalo da se povuče poslednja nuklearna stanica. U Evropi, naprotiv, razvoj te sporne tehnologije će jačati po želji Evropske komisije“, piše nemački list „Špigl“.
Evropska unija insistira na svojim tehničkim preimućstvima u nuklearnoj sferi, zato države-članice EU treba da ojačaju saradnju u sferi istraživanja, finansiranja i izgradnje novih reaktora, navodi se u izveštaju.
Prema podacima „Špigla“, taj dokument će poslužiti kao osnova za buduću nuklearnu politiku Evropske komisije.
Sa tačke gledišta anonimnih insajdera na koje se poziva list, postoje dva glavna motiva za taku politiku: pokušaj da se smanji zavisnost od ruske energije i želja da se smanji količina zagađenja ugljen-dioksida u vazduhu.
Osim običnih nuklearnih centrala, Evropska komisija takođe namerava da omogući izradu mini-reaktora. Očekuje se da će ih uvesti u eksploataciju do 2030. godine.
„Špigl“ navodi da su u Evropskoj komisiji odbili da komentarišu izveštaj.
Ipak, na njega je reagovala Partija zelenih Nemačke.
„Vanredno opasna nuklearna energetika ne treba da dobije nikakve subvencije“, izjavio je predstavnik „zelenih“ u Bundestagu Oliver Krišer.
On je dodao i da očekuje jasnu poziciju ministra ekonomije i energetike Zigmara Gabrijela „protiv tih apsurdnih planova EU“.