Zamenik američkog ministra odbrane Robert Vork izjavio je za „Vašington post“ da su američki vojni svemirski sistemi veliki, skupi i sposobni, ali takođe i veoma osetljivi.
„Mislim da će vremenom svi sateliti biti ranjivi za napade“, izjavila je osnivačica organizacije Lekari za društvenu odgovornost i dobitnica Nobelove nagrade za mir 1985. godine Helen Kaldikot.
„Ovo je ozbiljna stvar, jer nam sateliti kontrolišu živote“, dodala je ona.
Kaldikotova je zajedno sa Kregom Ajzendratom autorka studije o svemirskoj vojnoj trci pod nazivom „Rat na nebu“, u kojoj je objašnjeno da su mnogi ključni sistemi za komunikacije i bezbednost sada zasnovani na satelitima čije su orbite predvidljive i koji se lako mogu oboriti.
„Mi zavisimo od satelita u gotovo svim sferama — preko ’Gugla‘ i društvenih medija, globalnog finansijskog sistema, svih globalnih komunikacija, okidača za nuklearni rat i posmatranje bukvalno svih ljudi na planeti“, istakla je Kaldikotova.
Međutim, američki poslanici su više od 20 godina odbijali da priznaju potencijalnu ranjivost njihovog svemirskog sistema i odbijali sve ponude Rusije i Kine da pregovaraju o sporazumu o prekidu raspoređivanja vojnih sistema u svemiru, dodala je ona.
„Amerika će vođstvom u svemirskoj trci postati vrlo ranjiva, jer će ostale zemlje brzo dostići najnovije tehnologije“, zaključila je Kaldikotova.