Na primer, banka VTB u Amurskoj oblasti tokom prvog tromesečja 2016. godine obavila je 82 odsto transakcija u rubljama i juanima, stoji u saopštenju službe za odnose sa javnošću. To je za 52 odsto više u odnosu na isti period lane.
Prema rečima Julije Tiščenko, predstavnice banke VTB u gradu Blagovješčensku u Amurskoj oblasti, kineski kupci plaćaju soju i drvnu građu u juanima. Ruske kompanije u juanima plaćaju kineske mašine, opremu i rezervne delove, obuću, kao i tekstilne i prehrambene proizvode.
Sa druge strane, kineski klijenti VTB u rubljama plaćaju isporuku ruskih slatkiša, mašina i ruske opreme.
U apsolutnim ciframa obim međusobnih obračuna u juanima između trgovačkih partnera iz Rusije i Kine iznosi 58,56 miliona juana. Udeo obračuna u rubljama je za sada znatno manji.
Julija Tiščenko smatra da je taj trend u trenutnim uslovima očekivan.
Kineski partneri radije kupuju, ali i prodaju svoju robu za nacionalnu valutu, jer im to smanjuje troškove konverzije. S obzirom na kolebanje kursa rublje u poslednje vreme, plaćanje u za sada stabilnijoj kineskoj valuti nije loša opcija ni za ruske kompanije.
Štaviše, tokom poslednje dve godine juan u odnosu na rublju proporcionalno nije toliko ojačao koliko je dolar, dodaje predstavnica VTB.