„Rusija je više puta izražavala zabrinutost zbog toga što su odbrambena sredstva SAD i NATO-a usmerena protiv nje i predstavljaju pretnju njenim strateškim sredstvima nuklearnog odvraćanja. To je daleko od istine“, rekao je Rouz novinarima u Bukureštu.
Prema njegovim rečima, sistem za presretanje raketa koji će biti razmešten u rumunskoj bazi Deveselu, pomoći će zemljama NATO-a protiv opasnosti od balističkih raketa malog i srednjeg dometa, koje uglavnom dolaze sa Bliskog istoka. „Protivoraketna odbrana SAD i NATO-a usmerena je protiv balističkih raketa van evroatlantskog regiona. NATO i SAD su tokom mnogih godina više puta ovo objašnjavali Rusiji“, naveo je diplomata.
Ambasador SAD u NATO-u Daglas Lut rekao da je PVO sistem „jedan od elemenata spektra mogućnosti“ alijanse za borbu protiv pretnji sa „linije nestabilnosti“ koja se nalazi jugoistočno od bloka.
Raketni PVO sistem SAD u Evropi nikada neće biti korišćen u odnosu na bilo kakvu potencijalnu raketnu pretnju Rusije, prenela je agencija Rojters izjavu prvog zamenika odbrane SAD Roberto Vork.
Bazu Deveselu izgradili su sovjetski stručnjaci 1952. godine za korišćenje rumunske vojske. Ovo je prvi planirani objekat protivraketne odbrane SAD u Istočnoj Evropi. Otvaranje drugog planirano je u Poljskoj u 2018. godini. U Moskvi su više puta izjavljivali da su elementi PVO usmereni na militarizaciju jugoistočne Evrope i da su u suprotnosti sa interesima regionalne stabilnosti.
Rusija je više puta izražavala zabrinutost zbog raspoređivanja raketnog PVO sistema SAD u Evropi. Ranije je direktor Odeljenja za pitanja kontrole naoružanja Ministarstva spoljnih poslova Rusije Mihail Uljanov rekao da je pokretanje raketnog sistema PVO u Rumuniji i Poljskoj sposoban da poremeti stratešku stabilnost u regionu, a same akcije SAD daju osnov za sumnju da Vašington savesno ispunjava svoje obaveze prema Sporazumu o raketama srednjeg i manjeg dometa.