Prema podacima pariske policije u protestnoj šetnji Parizom protiv zakona o radu učestvovalo je samo 11,5-12,5 hiljada ljudi.
Akcija protesta se završila u vreme kada je parlament raspravljao o poverenju Vladi. Većina poslanika je odbacila predlog opozicije desnog centra o nepoverenju Vladi Manuela Valsa.
U neredima su uhapšennj četiri osobe koje su nosile oružje i što su bacali kamenice i drugo smeće. Prema podacima medija, još šest osoba je uhapšeno u sličnim akcijama u Kanu, dok je petoro zadržano u Nantu.
#manif12mai not over pic.twitter.com/fn9GhMTRBf
— Anna Baranova (@AnyaFedorova_RT) May 12, 2016
Vladin predlog liberalizacije zakona o radu treba da omogući otvaranje radnih mesta u Francuskoj, ali zakon sadrži niz krajnje nepopularnih mera koje će omogućiti da se poveća dužina radnog dana u preduzećima i pojednostavi procedura otpuštanja. U pozadini nacrta zakona o radu u Francuskoj poslednja dva meseca redovni su protesti i masovne manifestacije omladine i radnika koji se često završavaju nemirima i sukobima sa policijom.
#Manif12mai Des manifestants commencent à brandir des fumigènes au milieu du cortège contre la #LoiTravail pic.twitter.com/8YxptGevrd
— Arthur Berdah (@arthurberdah) May 12, 2016
Znajući da neće proći zakon, francuske vlasti su pribegle staroj „nasilnoj“ varijanti koja je poznata u Francuskoj kao „49.3“: prema ovom članu ustava zemlje, ako je premijer siguran u donošenje zakona, preuzima na sebe odgovornost da provuče kroz parlament zakon bez diskusije i glasanja. Ipak, u ovom slučaju poslanici imaju pravo da podnesu zahtev za razmatranje pitanja nepoverenja vladi. Opozicija je upotrebila ovu mogućnost — sa inicijativom su izašli poslanici najveće opozicione straneke „Republikanci“ i njihovi saveznici iz „Demokratskog saveza centra“.
Deux camions de Sud / Solidaires avancent avec l cortège de tete #manif12mai #LoiTravail pic.twitter.com/dzOqB2C4gD
— Antoine G (@jlb_tweets) May 12, 2016