Agencija Rojters napominje da uređaj dostiže brzinu od 160 kilometara na sat. Programeri i investitori izjavili su da potencijalno može da nadmaši brzinu aviona. Planirano je da „kapsule“ već ove godine mogu da se kreću kroz cev, čiji se delovi nalaze na mestu na kom se vrše ispitivanja.
Ideja „Hajperlupa“ („hiper-petlje“) pripada Ilonu Masku koji je ideolog i osnivač kompanija „SpejsIks“ i „Tesla motors“. Mask je izjavio da uz pomoć vakuumskih cevi može da se sagradi transportni put od San Franciska do Los Anđelesa za šest milijardi dolara, što je deset puta manje od sličnog projekta brze pruge.
„Možda je ’Hajperlup‘ obećavajuća tehnologija, ali njena efikasnost još nije dokazana. To je samo ideja. A brze pruge su potvrđena i pouzdana tehnologija koja se desetinama godina koristi širom sveta“, rekla je predstavnica kalifornijske uprave za železnice Liza Eli.
Elon Musk's Hyperloop hurtles closer: Public demo plus $80m injection https://t.co/2pSUM7cFZ1 via @ZDNet & @LiamT pic.twitter.com/fjrPl8Vk1I
— SmartPlanet (@SmartPlanet) May 11, 2016
U osnovi projekta koji je Mask predstavio 2013. godine nalazi se isti princip na kome se zasniva rad pneumatske pošte u starim zgradama. Kapsula u kojoj su smešteni putnici se sa velikim ubrzanjem gura u cev. Nakon toga, kretanje se nastavlja uz protok vazduha i specijalnih magneta koji usmeravaju kapsulu.