Prvi put se jelo pojavilo u jelovniku krajem aprila i u početku je bilo popularno. Međutim, kada se na društvenim mrežama na adresu restorana stigle pretnje i kritike, vlasnici su odlučili da privremeno zatvore restoran zbog straha za bezbednost zaposlenih.
U intervjuu za RT, direktor restorana je izjavio da je uz pomoć neobičnog imena uprava restorana pokušala da kombinuje politiku i hranu, i da će restoran nastaviti da se bori za ljudska prava i ukusnu hranu.
Jelo se pojavilo na meniju u aprilu ove godine, ali su pristalice Erdogana odmah skrenule pažnju na njega. Oni su vređali osoblje i pretili da će zajedno „posetiti“ restoran.
Planirano je da se restoran ponovo uskoro otvori i da se povećavaju mere bezbednosti.
„Naš plan je da se kombinuju politika i hrana. Mi se borimo za ljudska prava u Nemačkoj i inostranstvu. Nekima se to ne sviđa i zato smo morali da pojačamo mere bezbednosti. Planiramo i dalje da se borimo za ljudska prava i ukusnu hranu“, izjavio je za RT direktor „Urban burgersa“ Jerg Timan.
Nakon žalbe Erdogana, kancelarka Nemačke Angela Merkel dala je saglasnost za krivično gonjenje satiričara Jana Bemermana, autora pesme koja vređa turskog predsednika.
U međuvremenu, restoran planira da pusti u prodaju kolač nazvan u čast Bemermana.
RT se raspitivao kod Nemaca šta misle o mešanju hrane sa politikom i ljudskim pravima.
„Žao mi je što su morali da se zatvore zbog burgera ’erdogan‘. Ja volim burgere sa kozjim sirom“, rekao je jedan od stanovnika Kelna.
„Čini mi se da je sjajno da ljudi imaju dovoljno hrabrosti da reaguju na ono što se dešava u Turskoj i usude se da izazovu stavove te zemlje“, rekla je jedna sagovornica.
Nju su podržali drugi sagovornici RT. „Nije mi jasno zašto nekim ljudima prete u Turskoj. Tamo bi trebalo da postoji politička sloboda i sloboda govora. U Nemačkoj su to naša osnovna prava“.
„Veoma mi je žao što oni koji otvoreno izražavaju svoje stavove, u ovom slučaju pomoću burgera, moraju da zatvore svoj posao zbog pretnji“, zaključio je stanovnik Nemačke.